Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji jsou výrazně lepší

Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšily. Na většině měřicích stanic v regionu už není překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Také ovzduší v Olomouckém i v sousedním Zlínském kraji se již vyčistilo. Hodnoty denní koncentrace polétavého prachu v obou regionech jsou pod limitem. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).  

Moravskoslezský kraj
 
Rozptylové podmínky v Moravskoslezském kraji se výrazně zlepšily. Na většině měřicích stanic v regionu už není překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na dalších je tato mezní hranice překonána jen mírně. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové už v pátek odpoledne odvolali smogovou situaci, která platila pro oblast Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka bez Třinecka.
 
Průměrné denní koncentrace polétavého prachu byly dnes ráno od 38 do 59 mikrogramů na metr krychlový. Nejvyšší hodnotu vykazovala stanice v Českém Těšíně na Karvinsku. Krátkodobé koncentrace všech ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.
 
"Během dnešního dne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace, hodnoty průměrných 24hodinových koncentrací prašného aerosolu se budou i nadále s velkou pravděpodobností pohybovat zpočátku kolem, postupně většinou pod hodnotou stanoveného imisního limitu," uvedli meteorologové.
 
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Zhoršené rozptylové podmínky panují hlavně na podzim a v zimě. Kvalitu ovzduší kromě průmyslu ovlivňuje i doprava nebo topení v domácnostech a také škodliviny ze sousedního Polska.
 
Olomoucký a Zlínský kraj
 
Ovzduší v Olomouckém i v sousedním Zlínském kraji se již vyčistilo. Hodnoty denní koncentrace polétavého prachu v obou regionech jsou pod limitem. Stejně tak hranici 50 mikrogramů na metr krychlový nepřekračují ani aktuální údaje. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V obou regionech začalo trápit zhoršené ovzduší v druhé polovině týdne, přerovský magistrát kvůli tomu například upozornil obyvatele, aby omezili pobyt venku a větrání.
 
V Přerově se čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu dostaly pod limitní hodnotu 50 mikrogramů na metr krychlový v pátek vpodvečer, od té doby se hodnoty stále snižují. Dnes ráno podle údajů ČHMÚ se denní hodnoty pohybovaly na 28 mikrogramech a aktuální na 27 mikrogramech. V Prostějově se pod limit dostala koncentrace prachu v pátek v noci, aktuální i čtyřiadvacetihodinové koncentrace se nyní pohybují v polovině limitních hodnot, stejně jako v Olomouci.
 
Rozptylové podmínky se zlepšily i ve Zlínském kraji. Podle údajů ČHMÚ čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu nyní na všech sledovaných stanicích nepřekračují imisní limit 50 mikrogramů. Pod tuto hranici klesly hodnoty v noci na dnešek. V Uherském Hradišti se nyní hodnoty pohybují na 39 mikrogramech na metr krychlový, podobné jsou i aktuální hodnoty. Na zhruba 30 mikrogramech se dnes ráno pohybují oba údaje ve Zlíně.
 
zdroj: ČTK