V Rehabilitačním ústavu v Hrabyni se plavalo přes kanál La Manche

Přeplavat kanál La Manche je většinou lákadlem vytrvalostních plavců. V Hrabyni na Opavsku se ale dnes tento 33,6 kilometru dlouhý průplav mezi Británií a Francií pokoušeli alespoň pomyslně zdolat desítky lidí s handicapem, přestože na mnohé z nich čekal na břehu invalidní vozík.

Současní i bývalí klienti hrabyňského rehabilitačního ústavu, kde se léčí lidé po úrazech či pacienti s onemocněním pohybového ústrojí nebo nervového aparátu, se už počtvrté zapojili do štafetového plaveckého závodu, který má jediný cíl - pokořit La Manche.
 
Dvacetimetrový bazén rehabilitačního ústavu museli plavci přeplavat 1680krát, každý podle svých možností tak mohl i malým kouskem přispět ke zdolání průplavu. "Do závodu se zapojují pacienti, kteří jsou v tuto chvíli v ústavu na léčbě nebo bývalí klienti či ambulantní pacienti. Kanál se nám dosud vždycky podařilo přeplavat," řekla ČTK vedoucí fyzioterapie Alice Bysková. Podle ní se do závodu letos zapojilo přibližně osm desítek plavců. "Máme šikovné plavce, takže to určitě zvládneme a kanál přeplaveme," podotkla Bysková.
 
Podle ní při závodu řada plavců s ohledem na jejich zdraví a možnosti podá opravdu velký výkon. "Pro ně i jeden dva bazény znamená přeplavat celý La Manche, je to pro ně obrovský výkon a jsou rádi, že se mohou zapojit. Hlavně mi potřebujeme každého plavce, protože kdyby se nezapojil, tak to nepřeplaveme," řekla Bysková. První plavci začínají už kolem 03:00, k překonání vytyčeného cíle je obvykle potřeba více než 15 hodin.
 
Pracovníci ústavu se poslední ročníky snaží tematicky obohatit, a tak po námořnickém a havajském stylu se letos okolí bazénu proměnilo v Divoký západ. "Chtěli jsme si to nějak zpestřit, protože ten den je skutečně dlouhý. Takže podle toho vytváříme i program, takže fyzioterapeuti nacvičili i kankán nebo country tanec a bude i country tanec s vozíčkáři," podotkla Bysková.
 
Mezi tradiční opory při štafetovém závodu patří i Martin Škarpa, který je na invalidním vozíku kvůli nádorovému onemocnění od roku 2011 a zatím se účastnil všech ročníků. "Tady je to o tom, aby si zaplavali všichni. Poprvé jsem plaval v roce 2012, kdy to pro mě mělo ale úplně jiný rozměr, protože jsem byl asi tři měsíce po operaci. Byl to nesrovnatelně jiný výkon. Odplaval jsem na zádech tehdy dohromady 600 metrů, ale výkonově to bylo samozřejmě více než teď, když zaplavu kilometr, který je pro mě celkem taková sranda," uvedl Škarpa.
 
zdroj: ČTK