7 000 těžkých osudů, 100 z Opavska. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám, 100 z nich pochází z Opavska. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Doufáme, že nejtěžší období máme už za sebou, říkají manželé z Opavska

Dagmar a Michal společně vychovávají tříletou Lauru a šestiletého Robina. Před dvěma lety jejich dceři lékaři diagnostikovali zhoubný nádor v oblasti pánve. Ihned byla zahájena léčba chemoterapií, na jejíž podávání dojížděla Laura se svou maminkou do 180 kilometrů vzdálené brněnské nemocnice. Chemoterapie velmi oslabuje imunitu, a proto bylo potřeba nejen v domácnosti dodržovat přísné hygienické podmínky. Nebezpečným se pak stává i kolektiv dětí či dospělých, stejně jako cestování hromadnou dopravou. Laura dodržovala také nízkobakteriální stravu, v rámci které je například nutné mít vždy zcela čerstvě připravené jídlo, není jej možné znovu ohřívat. 

Téměř od začátku léčby rodině pomáhají Dobří andělé. „Díky pravidelným příspěvkům jsme měli možnost soustředit se na léčbu naší dcery a netrápit se tolik finanční situací,“ vysvětlují rodiče. „Nejvíce příspěvky využíváme na stravu Laurinky, vitamíny, dezinfekční přípravky, ale i pohonné hmoty na dopravu do nemocnice. Moc si pomoci Dobrých andělů vážíme. Laurinka se nyní cítí čím dál tím lépe, navštěvuje mateřskou školku a užívá si konečně dětský kolektiv, jak se patří. Konečně se náš život začíná pomalu, ale jistě, vracet do běžných kolejí. Doufáme, že nejtěžší období máme už za sebou.“

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“