Děčín má nejdelší autodráhu v ČR

Děčínský Dům dětí a mládeže (DDM) má nejdelší autodráhu v České republice. Měří skoro padesát metrů a najednou po ní může jet osm aut na dálkové ovládání. V blízké budoucnosti chce organizace dráhu zpřístupnit i veřejnosti. Na nakoupení aut na půjčování ale nemá peníze.

„Je to profesionální dřevěná autodráha amerického typu Blue King, tedy jediná typizovaná dráha, která funguje po celém světě, jezdí se na ní i profesionální závody,“ uvedl Bohuslav Trecha, který v děčínském DDM vede kroužek automodelářů.

Dráha měří 47 metrů, má 8 „drážek“, může na ní tedy jezdit najednou osm autíček. V Děčíně už funguje asi 5 let, málokdo o ní ví. Autodráha nesídlí přímo v prostorách DDM, ale v Ústecké ulici za Tescem, v bývalé jídelně Alcan.
 
„Je to nejdelší dráha v Česku, úplně stejná – i tvarově – je ještě v Plzni, ta je trochu novější, vznikla vyloženě pro mistrovství světa těch úplně nejrychlejších aut. V celé Evropě je takových drah dohromady asi deset,“ popsal Trecha.
 
„Do budoucna bychom chtěli, aby dráhu běžně využívala i veřejnost, proto také stavíme ještě jednu vyloženě pro komerční autíčka, do konce roku by to mělo být hotové. Nicméně když někdo přijde, že si chce zajezdit, není problém, pustíme ho sem, může se stát členem našeho klubu nebo přivést své dítě do kroužku. Dráha zatím sice vyloženě veřejnosti určená není, je to ale naším cílem,“ řekl lektor.
 
Na investici do autíček k zapůjčení klub nemá
Podotkl, že ohlas veřejnosti je zatím minimální, protože ani Děčínští většinou nevědí, že u nich ve městě něco takového funguje. Zmínil také, že autodráha zdaleka nemusí být jen mužskou zábavou.
 
„Protože je tu 8 drah, potřebovali bychom tu mít k zapůjčení připravených aspoň 9 nebo 10 aut, která by byla identická – pro případ, že sem přijde skupina lidí a bude si chtít zazávodit, aby měli stejné možnosti. Jedno autíčko ale stojí kolem 2 tisíc, takže by to představovalo asi dvacetitisícovou investici. V současnosti se proto snažím oslovit sponzory, aby si tu veřejnost mohla zajezdit na dobré úrovni. Chceme, aby si to tu lidé opravdu užili,“ řekl Trecha.
 
Nejrychlejší auta dokáží sedmačtyřicetimetrový okruh proletět za neuvěřitelné tři vteřiny. „Při mezinárodních závodech, které se tu jezdí, jsou běžné časy tak kolem 4 vteřin. Používáme kupovaná autíčka z běžné obchodní sítě, ale i stavěná auta v měřítku 1:24 typu Eurosport. Jezdí se tu každoročně Severočeský pohár, ale i jiné závody,“ uvedl.
Největším problémem bylo podle něj sehnat tak velkou místnost, aby se do ní dráha vešla. „Je podepřená osmi sloupy, dráhu jsme mezi ně museli nějak naměstnat, vymýšleli jsme to asi měsíc. Nakonec jsme museli posunout jednu stěnu, aby se kolem dráhy dalo volně chodit,“ vysvětlil Trecha.