Demonstrace DSSS se obešla bez výtržností

Ve Varnsdorfu se včera odpoledne konala demonstrace svolaná nacionalistickou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). V mrazivém počasí se jí zúčastnily podle odhadu asi čtyři stovky lidí, většinou místních obyvatel, dorazilo také několik desítek příznivců DSSS.

Po mítinku na náměstí se účastníci vydali na pochod městem včetně problémových lokalit, které obývají nepřizpůsobiví obyvatelé. Asi dvouhodinová akce se obešla bez konfliktů a výtržností. Policie téměř nemusela zasahovat.

Mítink byl zorganizován v souvislosti se smrtí ženy, kterou podle policie na Nový rok napadli Romové. Žena později zemřela, podle pitvy na krvácení do mozku. Spojitost s útokem se prokázat nepodařilo.

Demonstrace začala hodinu po poledni na náměstí, jediným řečníkem byl předseda strany Tomáš Vandas. Ten asi po půlhodinovém projevu vyzval přítomné, aby se vydali na pochod městem. Právě z této části demonstrace panovaly největší obavy, protože na podobné akce DSSS se v poslední době sjíždí tvrdé jádro příznivců strany z celé ČR. Velkou část účastníků tvořili místní lidé. Z romských občanů se neobjevil nikdo.

Průvod dvakrát prošel kolem ubytovny Sport, kterou obývají zejména Romové a která platí za jedno z nejproblémovějších míst ve městě. Účastníci z řad DSSS nesli vlajky a transparenty, na jednom z nich byl například nápis Stop černému rasismu. Ozývalo se také provolávání hesla "Nic než národ". Účastníci nejprve zamířili na místo, kde na Nový rok Romové napadli skupinu lidí, mezi nimi ženu, která později zemřela v nemocnici. Demonstranti zapálili svíčky a několik minut tam postáli. Pak se stejnou cestou vraceli kolem Sportu.

Z oken domu pochod pozorovalo několik romských obyvatel, nevznikly však žádné konflikty. Přispěla k tomu zřejmě přítomnost policie, kolem byly policejní dodávky a zakuklenci, nad městem létal vrtulník.

Z hlavního průvodu se po cestě oddělila asi desetičlenná skupina, která zamířila na nedaleké sídliště a pokřikovala na tamní Romy, kteří se objevili v oknech. Členové policejního antikonfliktního týmu však situaci zklidnili. Kolem 15:00 se průvod vrátil na náměstí. Lidé se od něj postupně oddělovali, na náměstí tak přišla asi jen stovka lidí. V 15:30 už bylo prázdné.

Policie celou akci hodnotí jako klidnou. S výjimkou incidentu na sídlišti žádné problémy nebyly. "Policisté nemuseli během pochodu ani shromáždění nikoho předvést ani zadržet a nedošlo k žádnému narušení veřejného pořádku," řekl ČTK policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Antikonfliktní tým do města dorazil dlouho před demonstrací a kromě jiného kontroloval přijíždějící auta. V jednom z nich zabavili jeho členové dřevěnou tyč, která by mohla sloužit jako zbraň.

Shromáždění DSSS zažil zhruba šestnáctitisícový Varnsdorf loni v září. Nacionalistická strana je tehdy svolala kvůli množícím se problémům mezi majoritou a Romy sestěhovanými do místních ubytoven. Zvrhl se v pochod k domům obývaným Romy a skončil potyčkami demonstrantů s policií. Ta proti davu musela použít i pyrotechniku a vodní děla.

zdroj: ČTK