Do Moravskoslezského kraje by mohli přijít noví investoři

Do Moravskoslezského kraje by mohlo přijít několik nových investorů, s nimiž se nyní vedou intenzivní jednání. Řekli to v Ostravě účastníci pravidleního jednání pracovní skupiny pro hospodářskou a sociální situaci v kraji. O investory z jakých konkrétních oblastí by se mohlo jednat, nechtěli říct. Hovoří se o tom, že jedním z investorů by mohla být potravinářská firma mířící na Opavsko. 

Pracovní skupina řeší aktuální hrozbu útlumu průmyslu v kraji. Podle odhadů úřadu práce jsou v regionu ohroženy tisíce pracovních míst. Těžební společnost OKD například minulý týden oznámila, že zavře Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, na kterém pracuje téměř 3000 lidí. 
    
"Existují tady investoři, se kterými se intenzivně jedná. Přirozeně vám nemůže nikdo z nás prozradit, kdo to je, protože nejsme pupkem světa. Nejenom Moravskoslezský kraj jedná o tom, aby byly vytvořeny stovky pracovních míst, jsou to další i okolní země, to znamená bylo by to nediplomatické," řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. 
    
Řekl, že nechtějí vystrašit investory, které podle něj straší už to, jakým způsobem je kraj prezentován. "My jsme dneska na pracovní skupině zaznamenali informaci, že například bankovní domy středním firmám, ne těm velkým, znepříjemňují prostě přístup k úvěrům, protože si vyhodnotily, díky tomu co se v regionu děje, že region je kritický a je tady riziko podporovat například střední stavební firmu překlenovacím úvěrem do doby, než dostane zaplaceno," řekl hejtman. 
    
Ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cienciala řekl, že se kvůli pracovním místům chystají cesty do zahraničí. "Jsou cesty připravené do světa, do Koreje, do Číny, které se uskuteční nejblíže v několika týdnech s cílem sehnat práci," řekl Cienciala. 
    
Jednání pracovní skupiny se týkalo i situace kolem Dolu Paskov. "I k Paskovu bylo. Schválně říkám i k Paskovu, poněvadž se z Paskova dělá modla v tom nejzápornějším slova smyslu, a my řešíme kraj jako celek," řekl ministr Cienciala. Paskov podle něj spadá do systémového řešení celé situace průmyslu v kraji, tedy OKD, hutí i navazujících řetězců. Připravenými podklady se bude v úterý zabývat schůzka u prezidenta Miloše Zemana a ve středu vláda, do té k nim doby nelze podle ministra nic konkrétnějšího říci. 
    
"Mě opravdu mrzí, že se zhutnil problém Moravskoslezského kraje a průmyslu českého obecně do jednoho závodu, Dolu Paskov. To skutečně může být sociální problém. Ale naší prioritou je to, co tady léta nikdo neřešil - vytvářet nové pracovní příležitosti," řekl hejtman Novák. Dodal, že věří, že v tom budou velmi úspěšní. 
    
"Dneska jsme si zase potvrdili, že tu nejde o to, že by OKD žádalo, aby někdo, nebo stát konkrétně, platil dluhy za společnost, anebo aby stát dotoval těžbu, která je ztrátová. Naopak pojďme se bavit o jiných věcech, možnostech, aby ty dopady na zaměstnance byly co nejmenší," řekl po jednání pracovní skupiny generální ředitel OKD Ján Fabián. 
 
zdroj: ČTK