Do Opavy se po 22 letech vrátila ukradená barokní socha

Do Opavy se v úterý po více než 22 letech vrátila ukradená barokní socha svatého Jana Nepomuckého. V Rakousku ji našla v jednom starožitnictví tamní policie. Prostřednictvím Národního památkového ústavu (NPÚ) pak zajistila její navrácení do Česka a později i slezského města. ČTK to řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu).

Dřevěná socha vysoká přibližně jeden metr zdobila kdysi schodiště domu číslo 13 na opavském Dolním náměstí. Pochází z první poloviny 18. století. Neznámý zloděj ji ukradl v noci na 2. října 1992. "Před časem nás kontaktoval Národní památkový ústav, že pro nás sochu má. Město totiž v té době bylo vlastníkem budovy," uvedl náměstek.
 
Dílo neznámého řezbáře, pravděpodobně z Opavska, našla rakouská policie pomocí mezinárodní databáze kradených kulturních památek. Policisté ji zajistili v jednom starožitnictví. Jeho majitel, který sochu prodával v přepočtu za téměř 150.000 korun, dílo vydal. "Sochu našla přímo policie v Rakousku. Kontaktovala nás, zda je naše. S pomocí dat v databázi jsme sochu identifikovali a konstatovali, že pochází z Opavy," řekl ČTK pracovník NPÚ Radovan Chmel.
 
Halátek v úterý sochu v Praze vyzvedl a přivezl do Opavy. Město předpokládá, že k památce sežene co nejvíce dostupných informací a pak ji ještě do konce roku vystaví. "Zorganizujeme výstavu jedné sochy. Po jejím ukončení ji předáme do depozitáře Slezského zemského muzea," řekl náměstek.
 
zdroj: ČTK