Fototerapií k lepšímu zdraví a proti depresi

Přestože většina z nás bere denní světlo jako samozřejmost, nevystavujeme se jeho blahodárným účinkům tak často, jak by si naše tělo zasloužilo. O to více se tato potřeba zvyšuje během podzimních a zimních dní. Dny se zkracují a denního svitu ubývá, řada z nás pak tráví většinu dne zavřená v budovách, ať už kanceláří, obchodů, škol, doma či jinde. Přitom dostatek denního světla je pro naše tělo jednou ze základních potřeb, která ovlivňuje naše duševní a tělesné zdraví. Jak?

Dodává nám vitamín D

Vitamin D si naše tělo syntetizuje prostřednictvím slunečního UV záření. „Protože daleko více pracujeme v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo hůře dostává, či trávíme hodně času zavření doma, často nám vitamín D začíná scházet. Je v podstatě jakýmsi aktivátorem imunitního systému v těle, je důležitý i pro většinu tělesných pochodů a ovlivňuje nejen zdraví kostí a svalů, ale také mozkovou aktivitu," říká MUDr. Michaela Vančatová.

Ne vždy samozřejmě podmínky dovolují být na denním světle neustále. Například v kancelářích, kde často díky nedostatku prostoru nelze mít denní světlo.  „Řešením v takových případech mohou být tzv. světlovody, které ‚doručí‘ denní světlo do prostorů, kde by jinak musely být umělé zářivky. Ty mnohým lidem způsobují bolesti hlavy či větší únavu,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway, která se světlovody zabývá.

Pomáhá lepšímu spánku i vstávání

Denní světlo má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychiku. Pokud jsme během dne dobře naladěni, také klidněji a lépe spíme. Průzkum Trousted Source, kterého se zúčastnili lidé pracující v kancelářích prokázal, že čím častěji jsou lidé během práce vystaveni dennímu světlu, tím kvalitnější pak mají spánek. Denní světlo je totiž pro přirozený cyklus spánku velmi důležité. Nedostatek přirozeného světla má za následek, že se hůře vstává. Světlo nám „říká“, že je čas vstávat a být vzhůru, pomáhá se probouzet z hlubokého spánku a eliminuje ospalost. Proto je dobré hned po ránu pustit do ložnice světlo i vzduch. Pokud to čas dovolí, dejte si i malou ranní procházku nebo alespoň snídejte poblíž okna, kde je nejvíce světla.

Pomáhá s únavou i migrénami

Čím více trávíme času na denním světle, tím méně jsme pod vlivem nepřirozených zářivek, dalo by se zjednodušeně říci.

Umělé světlo může vyvolat zvýšenou odezvu na stres, způsobovat bolesti hlavy nebo být příčinou únavy. Jsou-li hlavním denním světelným zdrojem kompaktní zářivky, tak se zvyšuje riziko migrény a namáhaní očí. Podle průzkumu HBR (The Harvard Business Review) až 47 % respondentů uvedlo, že se cítí velmi unaveni kvůli nedostatku denního světla a 43 % uvedlo, že nejsou motivovaní kvůli nedostatku světla chodit každý den do práce.

Ovlivňuje kvalitu zraku i naši psychiku

Přirozené světlo pomáhá snížit riziko krátkozrakosti u dětí a mládeže tím, že pomáhá v oku produkovat dopamin, který stojí za zdravým vývojem očí. „Navíc sluneční světlo v těle ukončuje produkci nočního hormonu melatoninu, který je dáván do souvislosti s depresogenním účinkem. Naopak fototerapie, resp. působení denního světla bezprostředně po ranním probuzení, má pozitivní vliv na náladu. A právě fototerapie je jednoduchým, ale účinným bojovníkem proti depresi zvané Sezónní afektivní porucha (SAD). Ta se objevuje především na podzim a v zimě, právě kvůli kratším dnům, kdy je méně světla,“ dodává MUDr. Michaela Vančatová.

Tip na závěr: 15 minut procházky denně

Pokud pracujete v uzavřených budovách, tak si každý den vyhraďte během dne alespoň 15 minut na procházku venku. Načerpáte tak alespoň trochu potřebné energie z denního světla.