Hadamczik se chystá v sezoně před OH ještě dvakrát do zámoří

Příprava na únorové olympijské hry v Soči začala pro český národní tým třídenním setkáním více než dvacítky hráčů z NHL v Kravařích. Kouč Alois Hadamczik se chystá výkonnost zámořských kandidátů mapovat v sezoně prostřednictvím asistenta Františka Musila, sám se chce vydat ještě na inspekční cesty v listopadu a v prosinci nebo lednu. Hráče z evropských klubů budou mít stavitelé reprezentace na očích na akcích Euro Hockey Tour. První je čeká na přelomu srpna a září v Pardubicích.

"Tam my uvidíme v akci první hráče. Bude tam s námi i Franta Musil, který pak odletí do zámoří. Měl by vidět co nejvíce zápasů v NHL. Budeme hráče sledovat i odsud," řekl novinářům Hadamczik.

Po listopadovém turnaji Karjala se vydá na NHL osobně. "Poletím tam na čtrnáct dnů. A pak ještě v prosinci nebo zkraje ledna," plánoval cestu před konečnou nominací, kterou musí zveřejnit do 13. ledna.

O konečném výběru podle Hadamczika bude rozhodovat dlouhodobá výkonnost i momentální forma. "U jednoho dvou hráčů můžeme uvažovat, že mu to aktuálně nejde a můžeme ho vzít. Může se ale stát, že někdo formu mít nebude, ale nemůžeme hazardovat, že ho vezmeme jen podle jména. U hráčů, kteří si drží výkonnost dlouhodobě, to ale nepředpokládáme. Spíš chceme, aby ti kluci byli zdraví," navázal Hadamczik.

Říkat dopředu poměr hráčů z NHL a Evropy téměř půl roku před konečným výběrem je podle něj těžké. "Nezatracuju hráče z Evropy. Musejí to ti kluci prokázat. Budeme hráče sledovat, s jakou energií hrají," podotkl Hadamczik.

Součástí předolympijského kempu hráčů z NHL v Kravařích bylo i to, aby se hráči ze zámoří dokázali vyrovnat s přechodem na širší kluziště v Soči a touto otázkou se už v hektickém programu nezabývali. Všechno má přebít bojovnost, soudržnost a charakter týmu.

"Každý musí být připravený, že tam je hřiště 60x30 metrů a nebude jiné. Každý tam musí jet s tímhle vědomím, že to bude něco jiného. Hráč je povinen přijet tak, aby byl připravený a odpočatý. Sami vědí, co jim vyhovuje, když cestují," podotkl Hadamczik.

Olympijský turnaj hokejistům předložil jako projekt: Velká příležitost pro každého. "Spousta hráčů dosáhla na Stanley Cup, ale když se zeptáte lidi na ulici, tak spíše vyjmenují půl týmu z Nagana. Olympiáda je turnaj všech nejlepších hráčů. Pro některé to může být poslední šance a za čtyři roky třeba nebude možnost sestavit tak kvalitní tým," dodal Hadamczik.

zdroj: ČTK