I v Opavě se léčily spalničky

Moravskoslezský kraj zachvátila epidemie spalniček. Nejvíce dolehla na Ostravu, Bruntálu se zatím vyhýbá.  

Do kraje vtrhla nejen zima, ale také velice nakažlivá infekční nemoc spalničky. Přímo Opavu ještě citelněji nezasáhla, ale těžko předpokládat, že se situace nezmění. Infekční oddělení Slezské nemocnice je na ni už připraveno.

„Všichni zaměstnanci byli proočkováni a pro možný nápor pacientů máme uvolněné lůžkové kapacity. Zatím jsme řešili případy několika dětí z Vítkovska s lehkým průběhem. Lidé na spalničky nebyli zpravidla dlouho očkováni a imunita časem klesá," říká primář infekčního oddělení Slezské nemocnice Petr Kümpel. Z celosvětového pohledu patří toto onemocnění mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do pěti let.

Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje nyní eviduje na svém území 62 případů onemocnění spalničkami, z toho 32 dětí a 30 dospělých. Laboratorně bylo potvrzeno 46 případů a hlášeno je dalších 16, ale čísla se neustále mění.

V Opavě bylo na infekčním oddělení Slezské nemocnice pět pacientů, z toho čtyři děti, v novojičínské nemocnici zaznamenali tři případy, z toho dva se týkají dětí, Karviná hlásí čtyři onemocnění, z toho tři děti, ve Frýdku-Místku onemocněl jeden dospělý a Bruntálu se spalničky zatím vyhnuly.

Největší počet výskytu onemocnění byl zaznamenán v Ostravě, kde v nemocnicích skončilo 49 pacientů, z toho 23 dětí.