Jízdenka koupená elektronickou peněženkou v Opavě podraží

Opavský dopravní podnik od nového roku o korunu zdraží jízdné zakoupené prostřednictvím elektronické peněženky. Ze současných 11,20 Kč stoupne cena základní nepřestupní jízdenky na 12,20 Kč. Cena běžné jízdenky zakoupené přímo v dopravních prostředcích za hotovost se zatím nemění, zůstává na 13 korunách. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. 

V příštím roce podraží i zlevněné jízdenky pro studenty a děti do 15 let. A to z 6,30 Kč na 7,20 Kč. "Důvodem zvýšení ceny je potřeba pokrytí vyšších nákladů," řekl ČTK náměstek ředitele opavského dopravního podniku Libor Pěčonka. 
    
Nově dopravce zavádí možnost zakoupit si v jednom spoji i přestupní jízdenku. Dosud to systém neumožňoval a v každém spoji cestující musel znovu platit plnou cenu. Tato varianta je ale možná pouze při placení jízdného hotovostí, ne však pro elektronické peněženky. Přestupní jízdenka bude platit celkem 30 minut. Cena základní přestupní jízdenky bude 18 Kč. Zlevněná pak bude o osm korun levnější. 
    
Městský dopravní podnik Opava má 35 linek, které obsluhují trasu o celkové délce více 200 kilometrů, a 225 zastávek. Čtrnáct linek je autobusových, zbývající pokrývají trolejbusy. Čtyřiatřicet autobusů a stejný počet trolejbusů vloni přepravilo víc než deset milionů cestujících. Najely při tom více než tři miliony kilometrů. 
    
Zmeny chystá i ostravský dopravní podnik. Zatímco dosud mohli lidé využívat dva typy krátkodobých jízdenek, a to na 15 a 60 minut, nově budou mít na výběr ze tří druhů jízdného platného na deset, 30 a 60 minut. Od ledna tak cestující za desetiminutovou jízdenku zaplatí 14 korun, půlhodinová vyjde na 20 korun a hodinová na 26 korun. Za zlevněné jízdenky pro děti od šesti do 15 let se bude platit polovina těchto částek. Dosud stojí jízdenka na 15 minut 16 korun a hodinová 26 korun. 
 
zdroj: ČTK