Kolektivní smlouvy zaručují řadu výhod, nárůst mezd i odměny

Zaměstnanci velkých průmyslových firem mají díky kolektivním smlouvám se zaměstnavatelem zaručené různé výhody od příspěvků na penzijní připojištění přes několikaprocentní každoroční růst mezd až po příplatky i za odpolední směny. Bonusy zaměstnanců těžební firmy OKD patří v Moravskoslezském kraji k největším, zjistila ČTK.

 Horníkům v OKD kolektivní smlouva dosud zaručuje takzvané 13. a 14. platy - příspěvky na dovolenou ve výši desetinásobku denního výdělku a na Vánoce ve výši dvanáctinásobku. Dělníci v dolech si loni měsíčně vydělali v průměru 35.283 korun, tedy více než 1100 korun denně. Jak ale havíři připomínají, takové výdělky jsou vykoupeny zdravím a jen těžko lze práci v extrémně prašném prostředí dělat až do důchodu. Kvůli zatím neúspěšnému vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ale už odboráři OKD požádali o zprostředkovatele 
    
"Jakmile má horník naplněnou takzvanou prašnou expozici, už dál nesmí dělat v prašném prostředí. Pak má problém sehnat práci. Může jít například do údržby. Nebo do důchodu," řekl ČTK hornický odborový předák Jaromír Pytlík. Při odchodu ze zaměstnání kvůli naplnění nejvyšší přípustné expozice dostane horník od OKD maximálně pětinásobek průměrné mzdy. 
    
Horníci i zaměstnanci hutních firem mají zkrácenou pracovní dobu na 37,5 hodiny týdně. Pracovníci v Severočeských dolech mají pracovní dobu zkrácenou na 36,6 hodiny týdně a například koksáři v ArcelorMIttalu Ostrava (AMO) pracují 34,25 hodiny týdně. 
    
Třinácté platy dostávají i pracovníci v nošovické automobilce Hyundai. Jsou ve výši průměrného platu každého zaměstnance, půlku lidé dostanou na dovolenou a půlku na Vánoce. V AMO mají zaměstnanci příspěvek na dovolenou jako fixní část mzdy ve výši 4,7 procenta z celkového příjmu po odečtení prémií. 
    
Takřka samozřejmostí je ve firmách prodloužení dovolené ze čtyř na pět týdnů. Pracovníci v Hyundaii se k tomu ale musí "propracovat": na dva dny dovolené navíc mají nárok po odpracovaném roce, na celých 25 dní po dvou letech. Šestý týden dovolené pro ošetření krátkodobých nemocenských poskytuje zaměstnancům uhelná společnost Czech Coal. Pracující ale mohou ve firmách dostat volna i při důležitých rodinných událostech, jako jsou úmrtí, svatby nebo stěhování. V AMO to může být dohromady až 20 dnů. 
    
Firmy přispívají zaměstnancům na ozdravné pobyty nebo rekreace dětí. V OKD je to až 2200 na dětský pobyt, v AMO 2500. Pracovníci dostávají i bonusy v podobě poukázek na sportovní či kulturní aktivity. V Třineckých železárnách je to až 2800 korun ročně a zaměstnanci si za ně mohou koupit třeba permanentku na hokejová utkání místních Ocelářů. V OKD jsou poukázky až do 5600 korun. V Czech Coal, kde v roce 2007 program Zdraví nahradil 13. plat, mohou lidé poukázky až za 9000 korun využít k čerpání pro dovolenou, vstup do bazénu nebo vzdělání. 
    
Zaměstnanci Sokolovské uhelné zase dostávají 380 korun měsíčně na takzvaný osobní účet, u nějž si sami mohou rozhodnout, na co peníze použijí - na stravování, rekreaci, dětské tábory, důchodové pojištění a podobně. Peníze si mohou kumulovat a využít na větší výdaje. 
    
Peněžité odměny dostávají zaměstnanci i při jubileích (50 let) a pracovních výročích. Například v AMO je to 5000 a v Třineckých železárnách až 8000 korun.
 
zdroj: ČTK