Likvidace kalů z ostravských lagun by mohla skončit v roce 2018

Likvidace ropných kalů po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě by měla skončit v roce 2018. První část tendru na odtěžení zbývajícího množství kalů by měla být uzavřena letos v červenci. Vybráno bude pět firem, které postoupí dále a následně bude vybrána nejlepší společnost. Hlavním předpokladem bude nabízená cena. Novinářům to dnes řekl ředitel závodu Odra státního podniku Diamo Josef Havelka.

Ropné laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v zemi. Vytěženo bylo už zhruba 200.000 tun kalů, ale ukázalo se, že v lagunách jsou další desítky tisíc tun odpadu, se kterými se původně nepočítalo. Na odtěžení právě těchto zhruba 90.000 tun kalů je nyní vyhlášeno výběrové řízení.
 
"Předchozí vláda, která povolila uplatnění miliardy na tyto nové skutečnosti (nově objevené kaly), nám umožnila, abychom mohli letos tendr znovu vyhlásit. Tender běží, v současné době máme vyhodnoceny všechny kvalifikační předpoklady," uvedl Havelka, který se k průběhu výběrového řízení nechtěl blíže vyjadřovat.
 
Podle něj by podle předpokladu měla být v červenci podepsána smlouva s pěti uchazeči, kteří budou pokračovat dále v soutěži. "Z nich se pak vybere nejlepší firma, která dostane dostatek času na to, aby zpracovala svůj prováděcí projekt. Tento prováděcí projekt si bude muset nechat schválit ministerstvem životního prostředí," uvedl Havelka. Za předpokladu, že nenastanou průtahy například ve výběrovém řízení, by likvidace kalů měla být ukončena v roce 2018. Původních 200.000 tun kalů se podle Havelky odtěžovalo zhruba rok.
 
Čištění lagun v minulosti provázely neustálé problémy, například s likvidací paliva vyrobeného z vytěžených kalů či porušováním integrovaného povolení. Ukázalo se rovněž, že laguny byly zdrojem nebezpečného benzenu.
 
Sanaci lagun provádí pro státní podnik Diamo Sdružení Čistá Ostrava. V nyní probíhajícím tendru se hledá pouze dodavatel pro odtěžení nadbytečného množství kalů, sanaci kontaminovaných zemin i podzemních vod bude nadále provádět Sdružení Čistá Ostrava.
 
Laguny si dnes v Ostravě prohlédl i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Je to dlouhý problém, který ne a ne dořešit. Z mé pozice se budu snažit, aby co nejdříve bylo zajištěno financování a aby ten proces výběru toho, kdo bude dořešovat těch nadbilančních 90.000 tun, proběhl pokud možno co nejdříve," uvedl Mládek.
 
zdroj: ČTK