Mladí lidé opravují zchátralý kostel v zaniklé vsi Pelhřimovy

Dvě desítky mladých lidí z celé republiky opravují gotický kostel v zaniklé vsi Pelhřimovy u Slezských Rudoltic na Bruntálsku. Letní dobrovolnický tábor se tam letos koná už potřinácté. V minulých letech brigádníci opravili například střechu nebo věž, letos se zaměřili na sakristii. ČTK o tom informoval koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.

Obec Pelhřimovy ležící na samé hranici s Polskem byla vysídlena na konci 40. let minulého století. Domy byly zbourány, zůstal jen kostel, který během let notně zchátral. Dokoupil uvedl, že v roce 2001 byl chrám tak zarostlý, že byl problém vůbec jej najít.
 
"Za ta léta, co kostel zachraňujeme, jsme díky státu a sponzorům opravili střechu, strop a unikátní dřevěnou věž kostela. Teď pracujeme na opravě sakristie, která je zděná z kamene a je jednou z nejstarších částí kostela," uvedl Dokoupil. Při odkrytí sutin objevili brigádníci starou podlahu a schody na kazatelnu.
 
"Příští rok se chystáme zahájit opravu hlavní lodě. Kostel by se měl stát centrem našeho projektu obnovy vesnice Pelhřimovy na české straně hranice," uvedl koordinátor.
 
Kostel pochází ze 14. století a podle Dokoupila je jedním z nejstarších dochovaných kostelů ve Slezsku. Z místa by se v budoucnu mělo stát centrum alternativní kultury a ekologické výchovy mladých.
 
zdroj: ČTK