Moravskoslezská města chystají o adventu bohatý program

Tradiční vánoční trhy, kulturní vystoupení, ohňostroje a další akce pro děti i dospělé chystají města v Moravskoslezském kraji pro období adventu. Ve většině měst vrcholí přípravy, chystá se vánoční výzdoba i slavnostní rozsvěcení vánočních stromů. ČTK to řekli zástupci měst. 

Frýdek-Místek má připravenu akci Advent ve městě, která potrvá od 29. listopadu do 23. prosince. Hned první den obyvatele čeká zahájení vánočních trhů a rozsvícení stromu i výzdoby města. Program zpestří divadelní pohádka, folklorní a pěvecké soubory, vánoční dílny nebo vystoupení Ewy Farné. Mikulášská nadílka bude na náměstí Svobody připravena 5. prosince, 13. prosinec bude určen rodinám, které si mohou přijít vypustit balonky s vánočními přáníčky. Každou sobotu a neděli bude na náměstí připraven doprovodný program plný hudby, tance i divadla. Návštěvníci se mohou těšit také na promítání v ledovém kině nebo ohňovou show a chybět nebude ani živý betlém. 
    
Přípravy na Vánoce vrcholí také v Novém Jičíně. Ve středu 27. listopadu bude na Masarykově náměstí postaven vánoční strom a o dva dny později tam začnou tradiční trhy s doprovodným programem a rozzáří se světelná výzdoba. Vánoční strom bude rozsvícen 5. prosince v 17:00 v rámci Dne s Mikulášem. "Od rána bude na Masarykově náměstí probíhat program pro děti plný her, písniček, sněhuláků, andělů a čertíků," řekla ČTK mluvčí radnice Marie Machková. Na náměstí se bude konat i řada dalších akcí, jako jsou divadelní představení, koncerty, živý betlém nebo Běh o vánočního kapra. 
    
V Opavě začne vánoční jarmark 1. prosince, kdy se zároveň rozsvítí strom. "Vánoční jarmark letos proběhne pouze na Horním náměstí. Tato redukce vánočních stánků vznikla po dohodě s organizátorem trhů. Je to reakce na stížnosti stánkařů. Nechtějí jít prodávat své zboží do stánků na Dolním náměstí, protože tento prostor navštěvují lidé jen v době programu na pódiu," uvedla mluvčí magistrátu Lada Dobrovolná. Veškeré vánoční dění se proto bude odehrávat na Horním náměstí. V Opavě je na dobu adventu přichystána řada hudebních a divadelních vystoupení. Vystoupí mj. Ivan Hlas, Petr Spálený nebo kapela Čankišou. Na Štědrý den se na náměstí uskuteční bohoslužba pod širým nebem a zpívat se budou koledy. 
    
V Bruntále se vánoční strom slavnostně rozsvítí 30. listopadu. Dvoudenní vánoční jarmark s doprovodným kulturním programem se uskuteční 11. a 12. prosince. "Obyvatelé Bruntálu dostali o loňských vánočních svátcích netradiční dárek. Na ostrůvku Kobylího rybníka se rozsvítilo logo s číslem 800, které propagovalo po celý rok výročí města. Přesně o rok později se u stejné příležitosti logo oslav zhasne a obyvatelé Bruntálu dostanou jako vánoční dárek nádherný ohňostroj, který rok oslav ukončí," uvedl mluvčí radnice Jiří Ondrášek. 
    
Karviná rozsvítí vánoční strom 1. prosince. Ve městě se už nyní instaluje vánoční výzdoba. "Některé nové ozdoby jsme nakoupili za výhru v republikové soutěži o nejhezčí vánoční strom roku 2012," řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. Také karvinský vánoční jarmark slibuje koncerty, pohádky a soutěže pro děti. Atmosféru jarmarku dotvoří vánoční městečko, kde návštěvníci najdou historickou tržnici nebo betlém. 
 
zdroj: ČTK