Moravskoslezské zásahové jednotce výrazně stoupl počet výjezdů

V Moravskoslezském kraji výrazně přibylo zásahů, kdy je potřeba pomoc speciálně vycvičených členů zásahové jednotky. Přibývá totiž zkušených, často i ozbrojených a nebezpečných pachatelů. Novinářům to při policejním mistrovství zásahových jednotek řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

"V letošním roce oproti jiným letům máme jednou tak velký počet výjezdů zásahové jednotky. Loni jsme jich do této doby zaznamenali 80. Letos jich už máme 160," řekl Kužel. Doplnil, že zásahová jednotka se využívá v případě, kdy jde o pachatele zvlášť nebezpečné trestné činnosti nebo o ozbrojené zločince.
 
"Není více zločinů v celkovém součtu, je jen více pachatelů, kvůli kterým musí být zásahová jednotka povolána," uvedl Kužel.
 
Do Ostravy se v úterý sjeli členové několika zásahových jednotek z Česka, Slovenska a Německa. Účastní se čtvrtého mezinárodního mistrovství zásahových jednotek ČR. "Máme tady 11 týmů. Nejen ze zásahových jednotek, ale i z Útvaru rychlého nasazení. Hlavním důvodem konání je srovnání zásahových jednotek. Jde i o předávání zkušeností," řekl Kužel.
 
Z Česka se účastní sedm týmů, které podle Kužela patří k nejlepším. Síly měří hned v několika disciplínách. "Jsou nejen taktické, kde se střílí, ale i silové. Při nich musí závodníci prokázat svou fyzickou zdatnost," řekl Kužel. Závodí se i v technických dovednostech jako řízení motorových vozidel a v dovednostech v oblasti záchranářských záležitostí. Například zachraňují člověka z divoké vody, řekl ředitel.
 
zdroj: ČTK