Moravskoslezský kraj získá stovky milionů na pomoc zaměstnanosti

Do Moravskoslezského kraje by mělo v příštím roce přijít ze státního rozpočtu 200 milionů korun na rozvojové projekty. Další peníze by region mohl získat na dopravní infrastrukturu. Kraj také dostane 470 milionů korun z Operačního programu Technická pomoc, budou převedeny do Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Peníze mají pomoci při zvyšování zaměstnanosti. Po dnešním mimořádném zasedání Rady Asociace krajů ČR to řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). 

"Jsem rád, že kolegové hejtmani byli v této chvíli solidární s Moravskoslezským krajem a že celá realokace prostředků z takzvané technické pomoci bude rozdělena pro kraje," řekl Novák. Kraj měl původně z pomaleji čerpajících programů v Česku získat 800 milionů korun. Do jiných programů měly být přesunuty i finance z Regionálního operačního programu Severozápad, který se potýkal se závažnými chybami v projektech. Jeho monitorovací výbor to ale neschválil a peníze převedeny nebyly. 
    
Podle Nováka by ale kraj další evropské peníze mohl získat díky plánovanému přesunu 3,1 miliardy korun z Operačního programu Životní prostředí do Operačního programu Doprava, kde by kraj rád uspěl se svými projekty na obnovu dopravní infrastruktury. "Věřím, že budeme úspěšní, takže proti těm původně zvažovaným 800 milionům korun, může být celková částka ještě vyšší," řekl Novák. Podle něj kraj v případě úspěchu stihne peníze vyčerpat v čas. Už nyní má připraveny dopravní projekty zhruba za miliardu korun. 
    
Hejtman doplnil, že v návrhu státního rozpočtu pro příští rok bude vyčleněno i 200 milionů korun na rozvojové projekty v Moravskoslezském kraji. Podle Nováka se nyní bude definovat, kam budou tyto dotace směřovat. "Všechno to budou projekty, řekněme, investičního charakteru, které pomohou zaměstnanosti. Nebudou to peníze na školení či rekvalifikace," podotkl. Peníze by tak mohly jít například na budování infrastruktury v průmyslových zónách nebo dopravní napojení lokalit, o něž by měli zájem investoři. "Musí to být prostředky, které se vrátí tím, že vytvoří nová pracovní místa. Každá koruna, která je vložena do investic, a je úplně jedno, jestli je to výstavba dopravní infrastruktury, přestavba nemocnice nebo zateplování veřejných budov, přináší kýžená pracovní místa," řekl Novák. Když bude v regionu poptávka po investicích, firmy budou přibírat zaměstnance. 
    
V Moravskoslezském kraji v září nezaměstnanost dosáhla 9,8 procenta a bez práce bylo přes 82.500 lidí, kteří by mohli ihned nastoupit do práce. Lidé se kvůli problémům průmyslových podniků obávají dalšího propouštění.
 
zdroj: ČTK