Moravskoslezský krajský úřad bude mít firemní školku

Moravskoslezský krajský úřad zřídí firemní mateřskou školu. Bude sídlit těsně u úřadu ve školce v ulici Na Jízdárně, kde bude pro děti krajských zaměstnanců vyčleněna jedna třída. Firemní školka by měla usnadnit matkám po rodičovských dovolených návrat do práce, řekla dnes novinářům hejtmanova náměstkyně Věra Palková (ČSSD). 

"Do firemní mateřské školy, která začne fungovat od 1. září, se zapsalo 12 dětí. Jejím velkým plusem je prodloužená provozní doba šitá na míru pracovní době našich zaměstnanců. Rodiče se tak už nebudou muset obávat, že jejich dítě bude jako poslední v běžné školce ve stresu čekat na maminku, až si je vyzvedne, či složitě zajišťovat odpolední hlídání," řekl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza. Mateřská škola bude v provozu od 06:30 do 17:30. Podle Kotyzy zařízení připravuje také nabídku nejrůznějších školních aktivit a kroužků. 
    
Krajský úřad bude přispívat na úhradu provozních nákladů třídy firemní školky a nákladů na pedagogy vzniklých s prodloužením provozní doby. Letos to bude zhruba 219.000 korun, příští rok krajský úřad počítá s příspěvkem 356.000 korun. Rodiče zaplatí standardní školné stejné jako v běžných mateřských školách 400 korun měsíčně. Budou také přispívat na stravu, která bude stát 30 korun denně. Podle Palkové je kapacita zatím dostačující, pokud by bylo nutné ji rozšířit, kraj je na to připraven. 
    
Jedním ze zaměstnanců krajského úřadu, kteří zapsali své dítě do firemní mateřské školy, je právník odboru školství, mládeže a sportu Miroslav Trykar. "Oceňuji hlavně prodlouženou provozní dobu firemní školky a také její blízkost od pracoviště. Budeme celá rodina ve větším klidu," řekl Trykar. 
    
Firemní školka usnadní život i referentce odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Kamile Zicháčkové. "Už se nebudu muset starat o to, aby moji téměř pětiletou dcerku odpoledne, zatímco jsem v práci, někdo z příbuzných vyzvedával ze školky, kam nyní chodí. Mám to totiž trochu složitější, protože se o dítě starám sama a do práce dojíždím z Havířova," uvedla Zicháčková. 
    
Firemních školek v regionu v posledních letech přibývá, kromě soukromých firem je zřídily například některé nemocnice nebo třeba Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava či ostravský magistrát. Podle vedoucí odboru sociálních věcí, školství, sportu a volnočasových aktivit ostravského magistrátu Jaroslavy Rovňákové není v Ostravě problém umístit dítě do předškolního zařízení. Kapacita mateřských škol je dostačující, někde jsou i volná místa. Rodičům se sice ne vždy musí podařit zapsat dítě přímo do školky, kterou si vybrali, ale obecně nabídka převyšuje poptávku. 
    
Kromě usnadnění situace v péči o děti zaměstnanců kraj před časem zavedl také několik opatření, která by měla pomoci rodičům, kteří si na hejtmanství vyřizují úřední záležitosti. V budově byly zřízeny dva přebalovací pulty a dětský koutek s postýlkou. 
 
zdroj: ČTK