MŽP miliardou podpoří projekty využívající zemní plyn

Ministerstvo životního prostředí podpoří miliardou korun projekty využívající stlačený zemní plyn - CNG. Peníze půjdou na nákup autobusů i výstavbu plnících stanic. Novinářům v Ostravě to řekl ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Peníze jsou určeny pro tři lokality nejvíce postižené znečištěným ovzduším. Jsou to města Moravskoslezského a Ústeckého kraje a Brno. Žadatelé by pro své projekty mohli získat až osmdesátiprocentní podporu.
 
Podle prvního náměstka ministra Martina Frélicha by řádově měly být obměněny stovky autobusů. "Vím, že jen pro město Ostrava se jedná o 300 autobusů," uvedl Frélich. Předpokládá, že první peníze by úspěšným žadatelům mohly začít být propláceny ještě v letošním roce, hlavní část peněz by se měla vyplácet příští rok na jaře.
 
Podle Frélicha tyto dotace pomohou v dopravě, která je další z oblastí, která má významný podíl na znečištění ovzduší. "Z operačního programu jsme podpořili ocelářské projekty a probíhá tady kotlíková dotace, tak toto je další doplňující způsob, jak pomoci na Ostravsku ovzduší," vysvětlil Frélich. Podle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) by na projekty z Moravskoslezského kraje mohla mířit až polovina ze slíbené miliardy. Finance se pokusí získat například ostravský či opavský dopravní podnik.
 
Ministr v pondělí do Ostravy přijel na další zasedání pracovní skupiny pro řešení kvality ovzduší, která se v minulosti zabývala i problematikou holosečí v příměstských lesích, na něž si stěžovala některá moravskoslezská města.
 
"S generálním ředitelem Lesů ČR jsem jednal minulý týden a bylo nám přislíbeno, že v Třinci, ani ostatních dotčených městech Moravskoslezského kraje nebudou prováděny holoseče," uvedl Podivínský. Dodal, že města se navíc budou do budoucna spolu s Lesy ČR společně podílet nejen na každoroční přípravě plánů těžby a hospodaření v příměstských lesích, ale i na přípravě nového lesního hospodářského plánu po roce 2017. "Dohodl jsem se také se Státním fondem životního prostředí, že doplníme tuto iniciativu o zatraktivnění návštěvnické infrastruktury příměstských lesů, aby i rekreační stránka lesů byla posílená," uvedl Podivínský. Připraven proto bude nový národní program, z něhož bude možné získat dotace například na lavičky, přístřešky či zpevnění stezek pro pěší či cyklisty.
 
zdroj: ČTK