Na Opavsku stoupají ceny bytů

Poslední dva roky se veze trh nemovitostí na vlně zvyšujících se cen. Tento celorepublikový trend se objevuje také na Opavsku. Zde se ceny bytů zvedly o 20 procent.  

Vývoj, který není pro zájemce o koupi nemovitosti příznivý, potvrdili odborníci na danou oblast. V Česku se zvedly ceny v průměru o 20 procent. Výjimkou není ani Opavsko.

Vedoucí opavské pobočky Patron reality Jana Šustková zhodnotila cenový nárůst následovně: „Ceny bytů jak panelových, tak cihlových výrazně stouply. V průměru tak o 20 procent."

Její slova potvrdila certifikovaná makléřka realitní kanceláře RE/MAX Opava Jitka Kosturová. Ta byla ve svém odhadu o trochu mírnější: „Ceny bytů šly nahoru přibližně o 15 procent." Částky jsou rozdílné v závislosti na tom, zda se jedná o panelovou nebo cihlovou zástavbu.

Pro lepší představu jsme zjišťovali průměrnou cenu bytu rodinného typu 3+1 v Opavě a jeho okolí. Za byt v panelové zástavbě zájemci zaplatí v rozmezí 23 až 28 tisíci korun za metr čtvereční. Cihlová zástavba je dražší. Vychází na 25 až 35 tisíc korun za metr čtvereční.

Za kolik je tedy možné nemovitost koupit, to přibližuje Jana Šustková: „Byt 3+1 po rekonstrukci v panelovém domě stojí v průměru 1,6 milionu korun. V cihlové zástavbě jsou byty a metráže dosti rozdílné. Když vezmu zlatý střed 100 metrů čtverečních po rekonstrukci, tak je to v průměru 2,3 milionu korun."

I když ceny za poslední dva roky výrazně narostly, je o koupi bytů stále vysoký zájem.

Zájemci se tak mohou často ocitnout v situaci, kdy sice chtějí nemovitost zakoupit, ale žádná není k dispozici. „Již delší dobu převládá poptávka nad nabídkou. Hlavně mladí lidé chtějí bydlet a využívají nízkých sazeb hypoték. Bohužel nabídka není tak velká," říká k tomuto faktu Šustková.

Podobně se vyjádřila také Jitka Kosturová: „Poptávka je větší než nabídka a hlavně po cihlových bytech v blízkosti centra a těch typu 1+1 v panelu."

Zvýšený zájem o koupi nemovitostí nenarušuje poptávku po nájmech. Ta zůstává už delší dobu stabilní.