Opava si zapůjčila elektromobil

Opavský magistrát si zapůjčil na zkoušku elektromobil. Vůz s elektromotorem poskytla městu energetická společnost E.ON. „Město má elektromobil zapůjčen zdarma na dobu dvou měsíců," potvrdila tisková mluvčí Magistrátu města Opavy Lada Dobrovolná.  

Vozem se například převáží pošta mezi budovou magistrátu na Krnovské ulici a Hláskou. Vedení města po zkušební době vyhodnotí náklady a úspory, které by zakoupení elektromobilu Opavě přineslo.

„Opava se loni v září zapojila do projektu Smart Cities a právě využívání elektromobilů je jedním z kroků, abychom se stali opravdu chytrým městem. Magistrát a další městské organizace by podle mého měly být vzorem ve využívání těchto moderních, ekologických technologií. Byl bych rád, kdyby město v budoucnu nahradilo alespoň část vozového parku právě automobily s elektromotorem," dodal náměstek opavského primátora Dalibor Halátek.

Používání elektromobilů přispívá ke snižování emisí a hlukové zátěže z dopravy, a navíc šetří i provozní náklady. Pořizovací cena auta je vyšší, ten opavský přijde asi na 800 tisíc korun, ale samotný provoz je podstatně levnější. Dojezdová vzdálenost takového elektromobilu činí přibližně 60 kilometrů.

Město má navíc možnost získat dotaci do výše 210 tisíc na jeden elektromobil.