Ostravské krevní centrum potřebuje dárce se skupinou 0 minus

Pro Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) začalo nejkritičtější období v roce. Během letních měsíců tradičně vzrůstá počet úrazů, a zvyšuje se tak spotřeba krve. Potřebuje například dárce se skupinou 0 minus. Ostravské centrum, které patří mezi jedno z největších v zemi, aktuálně eviduje 13.500 stálých dárců, řekla dnes novinářům Naděžda Kalužová z Krevního centra FNO.

"Registr máme velmi dobře zastoupený v každé krevní skupině. Určitě bychom ale uvítali dárce s krevní skupinou 0 minus, protože jsou pro nás velkým přínosem. V letních měsících očekáváme větší nárůst úrazovosti a 0 minus je univerzální krevní skupina a můžeme ji v té první fázi při akutním zásahu použít u jakéhokoliv pacienta," uvedla Kalužová.
 
Krevnímu centru každoročně přibude zhruba 1300 nových dárců, mezi nimiž jsou převážně mladí lidé, protože přibližně 70 procent nově příchozích dárců jsou studenti ve věku do 19 let. Centrum se intenzivně už sedmým rokem zabývá náborem nových dárců ve školách.
 
"S 13.500 dárci můžeme být maximálně spokojeni, ale každý rok je samozřejmě úbytek dárců, protože skončí například kvůli věku, nemoci nebo se odstěhují, proto je potřeba každý rok získávat nové a nové dárce," uvedla Kalužová. Podle ní je 1300 nových dárců ročně dostatečným počtem, ale pokud by jich bylo ještě více, krevní centrum by to uvítalo.
 
Krev dnes přišel darovat například sedmačtyřicetiletý městský strážník Richard Liška. Připojil se k akci hromadného dárcovství krve, kterou strážníci uspořádali u příležitosti Světového dne dárců krve, který připadá na tuto sobotu. "Krev daruji zhruba od roku 2003. Jeden z hlavních důvodů byla tragická událost v rodině, kdy mého otce srazilo auto a na následky zranění zemřel. Právě tehdy jsem se dozvěděl, kolik je při snaze o záchranu takto zraněných lidí potřeba krve a krevní plazmy," popsal své motivy pro bezplatné dárcovství krve Liška. Už má za sebou 87 bezplatných odběrů a letos bude oceněn Zlatým křížem, kterým bezplatné dárce krve oceňuje Český červený kříž.
 
Krevní centrum FNO je krizovým centrem pro spádovou oblast Moravskoslezského kraje, zásobuje tak krví zdravotnická zařízení i v širokém okolí. Krevní centrum využívá u dárců objednávkový systém, a může proto podrobně kontrolovat přísun jakékoliv krevní skupiny do skladu tak, aby se získaná krev plně využila. Centrum je podle Kalužové stále dostatečně zásobeno, aby bylo schopno reagovat i na případné velké neštěstí.
 
Dárce krve musí mít dobrý zdravotní stav, věk od 18 do 60 let a více než 50 kilogramů. Při odběru daruje 470 mililitrů krve. Muži mohou darovat krev co tři měsíce, ženy co čtyři, dárci do 21 let dvakrát za rok.
 
zdroj: ČTK