Ostravský krajský soud řeší případ otravy pervitinem

Krajský soud v Ostravě se dnes začal zabývat případem dvou mužů, kteří podle obžaloby podali v červenci loňského roku drogy dvěma devatenáctiletým dívkám. Jedna z nich později zemřela. Muži jsou obžalováni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a hrozí jim až osmnáctileté vězení. 

Dívky loni od pátku 5. července pobývaly s oběma obžalovanými na chatě v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kam přijely pomoci s úklidem. Za to měly přislíbeny drogy. Pervitin jim podle obžaloby nabídl třiatřicetiletý Damián Havelka, který je stíhán na svobodě. Dívky s ním pervitin nejprve kouřily bezprostředně po příjezdu na chatu ze skleněné trubičky, pak si ještě večer vzaly další dávku drogy. 
    
Druhý z obžalovaných, šestatřicetiletý vazebně stíhaný Tomáš Pilař, se údajně s oběma dívkami domluvil, že jim poskytne ještě další drogy, když mu v neděli pomohou s úklidem jeho bytu v Ostravě-Výškovicích. Z obžaloby vyplývá, že dívkám pervitin skutečně dal, a to nejprve v kapsli a později ho všichni společně rovněž inhalovali.
    
Krátce po požití drogy začala mít jedna z dívek zdravotní potíže. Pilař jí proto dal vypít vodu s lékem, který obsahoval psychotropní látku diazepam. Dívka ale v pondělí 8. července zemřela. Bezprostřední příčinou smrti byla otrava pervitinem. Pilař během dnešního hlavního líčení nechtěl vypovídat, nevyloučil, že tak učiní později. 
    
Před soudem se tak zpovídal Havelka, který přiznal, že dívkám poskytl pervitin pouze v pátek po příjezdu na chatu. V dalších dnech už jim dle svého tvrzení drogy nedával. Havelka se domnívá, že obviněna měla být i kamarádka zemřelé studentky, která jí už dříve poskytovala drogy a v případu figuruje pouze v roli svědkyně. Havelka tvrdil, že dívkám nabídl pouze pervitin ze skleněné trubičky, když ještě týž večer užívali drogu přímo v chatě, ležel pervitin na stole. "Říkal jsem holkám, ať si vezmou, že jim to nebudu dávat z rukou," uvedl u soudu Havelka. Rovněž tvrdil, že neví o tom, že se Pilař s dívkami domluvil, že jim další drogy poskytne za úklid bytu. "V tom bytě jsem nebyl, z chaty jsem jel domů," řekl novinářům Havelka. Domnívá se, že úmrtí dívky nesouvisí s požitím drog, které si obě ženy vzaly na chatě. 
    
"Klient tvrdí, že z jeho strany došlo k předání pervitinu pouze v jednom případě a bylo to tři dny předtím, než poškozená zemřela. Bylo to zanedbatelné množství," uvedl obhájce Petr Chyla. Podle něj se o tuto dávku podělilo navíc více osob. "Takže z toho dovozovat právní kvalifikaci tak, jak to dělá státní zástupce, podle nás není únosné," podotkl Chyla. Líčení pokračuje výslechy svědků.
 
zdroj: ČTK