Otrávený alkohol dostali jako vzorek, pak začala třídenní pitka

Tři dny trvala pitka s otráveným alkoholem v zahradní chatce v Doubravě na Karvinsku. Uvedli to dnes před ostravským krajským soudem předvolaní svědci. Od pondělí do středy během loňského října tam početná skupina lidí popíjela životu nebezpečnou vodku, kterou jeden z nich od známého dostal jako vzorek na ochutnání. Nekolkované láhve otevírali jednu za druhou. V té době přitom v Česku lidé na otravu metanolem umírali. I z této skupiny jeden muž nepřežil, další čtyři mají závažné následky.

Alkohol se ke skupině dostal přes obžalované překupníky Petra Hlavu a Marka Ženíška. Právě druhý jmenovaný do chatky alkohol v krabicích přivezl. Bylo ho asi 50 litrů. "Otec říkal, že mu lahve přivezl známý. Údajně jako vzorek na ochutnávku. Nevím, jestli je měl platit," řekl dnes před soudem syn majitele chaty. Podle něj společnost pila tři dny v kuse. Během této doby několikrát otce navštívil.
 
Bavil se s ním i o tom, že láhve vodky nemají kolky. "Říkal, že mu to přivezl známý, kterému věří. Tvrdil, že alkohol je nezávadný a prošel přes celní správu," uvedl dnes svědek. To ale nebyla pravda. Otrávený alkohol obsahoval 50 procent metanolu. Tento jedovatý koktejl podle odhadu obžaloby mohl zabít až 300 lidí. "Myslím, že tam celkem vypili asi deset lahví," řekl.
 
I další svědci vypovídali o tom, že večírek trval několik dnů. "Pilo se tam hodně. Raději jsem pak odešla. Nemohla jsem se na to dívat," řekla starší žena, která ve společnosti lidí v zahradní chatce strávila část jednoho dne. Uvedla, že během té doby vypila dvě malé odlivky vodky. Žádné problémy ale z toho ale neměla.
 
Podle obžaloby otrávený alkohol, 77 lahví, nakoupil Hlava. Přeprodal jej Ženíškovi. Ten pak část zboží přivezl majiteli chatky. Jakoukoliv spojitost s jedovatým koktejlem ale Hlava odmítá. Během svého krátkého vystoupení naopak uvedl, že s alkoholem kupčil ve velkém právě Ženíšek. Ten zase tvrdí, že láhve získal od Hlavy.
 
Státní zástupce David Bartoš ČTK řekl, že se zatím nepodařilo najít spojovací článek mezi nyní souzenou dvojicí a hlavní větví metanolové mafie. Oběma souzeným mužům hrozí až 15 let vězení. V takzvané hlavní větvi kauzy stíhá zlínská policie 32 osob včetně hlavních původců a distributorů. Sedmi lidem hrozí za úmyslné obecné ohrožení 12 až 20 let nebo i výjimečný trest včetně doživotí.
 
Po otravách načerno vyráběným alkoholem od propuknutí metanolové kauzy loni v září zemřelo 47 lidí. Poškozených je osi 140, včetně zemřelých i těch, kteří otravu odnesli dlouhým pobytem v nemocnici či slepotou. Podle policie je navíc stále v oběhu asi 2000 litrů závadného alkoholu. Policisté již zadrželi a obvinili v souvislosti s výrobou a prodejem alkoholických nápojů obsahujících metanol 70 lidí.
 
zdroj: ČTK