Polák prodával v Česku syntetické drogy, vydělával miliony

Ostravští policisté v těchto dnech zadrželi Poláka, který v Česku ve velkém přes internet prodával syntetické drogy. Navázal tak na Amsterdam shopy, které byly v dubnu 2011 uzavřeny. Připomínaly je i jeho internetové stránky, na kterých narkotika nabízel jako sběratelské předměty. Novináře o případu informoval šéf ostravského Toxi týmu Jiří Kopeček.

Policisté zatím nezjistili, že by zadržený Polák měl nějakou vazbu na svého krajana a majitele sítě uzavřených Amsterdam shopů v Česku Artura Slawomira Kamedulu. Sortiment ale měli oba stejný - syntetické drogy, které mají mít stejný účinek jako pervitin či marihuana. Nedávno zadržený cizinec dokonce na svých stránkách uváděl jako kontakt adresu bývalého Amsterdam shopu ve Stodolní ulici. "Některé zásilky se vracely. Na místě dnes ale funguje jiný obchod. Tak se dopisy kupily na poště," uvedl Kopeček.
 
Policisté muže, který si v České Těšíně pronajal byt, odkud vše řídil a organizoval, sledovali delší dobu. Zjistili, že droga se do Česka dostala z Polska. Tam pravděpodobně z Asie. V českotěšínském bytě policisté našli 13 kilogramů těchto narkotik. Jejich cena by na trhu přesahovala milion korun.
 
Na území ČR se Polák zdržoval minimálně. "Vždy pouze přijel nabalit zásilky, odeslal je z pošty, z účtů u českých bank si vybral peníze a zase odjel. Proto byl velmi překvapený, že jsme jej odhalili," řekl Kopeček. Muž pravděpodobně spoléhal i na to, že látky, které prodával, nejsou na seznamu zakázaných drog. Výrobci totiž pozměnili jejich molekulární strukturu, a jde tak o zcela nové drogy. Policisté muže ale přesto mohli obvinit. "Využili jsme paragrafu o šíření toxikomanie. Ten se týká všech látek, které mohou mít takový účinek na lidský organismus," uvedl policista a dodal, že Polák může ve vězení strávit až pět let.
 
Policisté zmapovali půlroční činnost obviněného muže. Za tuto dobu si mohl vydělat miliony korun. Kriminalisté ale předpokládají, že drogy prodával delší dobu.
 
Syntetické drogy jsou podle expertů nebezpečné především kvůli svému složení. "Lidé si je kupují, zkoušejí a přitom vůbec netuší, jaký účinek bude látka mít na jejich organismus," uvedl Kopeček. V Česku se taková narkotika objevila na podzim roku 2010. Ve velkém začaly vznikat obchody, které také tyto látky nabízely jako sběratelské předměty. Podle znalců tyto předměty obsahovaly návykové látky. Jejich účinky přirovnali k pervitinu, extázi či marihuaně.
 
Po půl roce policie majitele sítě prodejen Artura Slawomira Kamedulu zatkla. Obžaloba muže postavila před soud za to, že ke zneužívání těchto předmětů sváděl zájemce prostřednictvím reklam v rádiích a na svých internetových stránkách. Odsouzen byl na dva roky. Polák se ale nakonec vězení vyhnul. Vztahovala se na něj lednová amnestie.
 
zdroj: ČTK