Primátorem Opavy se stal Martin Víteček z hnutí ANO

Primátorem Opavy se stal Martin Víteček z hnutí ANO. Na dnešním ustavujícím zasedání pro něj hlasovalo 24 ze 38 zastupitelů, protikandidáta neměl. Město povede koalice, jejímiž členy jsou ANO, Změna pro Opavu, ODS, KDU-ČSL a SNK Starostové a občané Opavy. V jedenáctičlenné radě bude mít ANO sedm křesel a ostatní členové koalice po jednom. V zastupitelstvu má koalice 25 z 39 mandátů.

Víteček bude mít jako primátor na starosti finance, městský majetek, veřejné zakázky nebo městskou policii. Jako hlavní cíl si letos stanovil dobře dopracovaný rozpočet. Řekl, že bude usilovat o to, aby se zvýšilo povědomí o Opavě i za hranicemi země, a že udělá maximum pro to, aby byla Opava ještě příjemnější pro život obyvatel a atraktivnější i pro turisty a investory.
 
Primátorovými náměstky byli zvoleni Simona Bierhausová (ANO), která bude mít ve své kompetenci školství, prevenci kriminality nebo přípravu a realizaci investic, Dalibor Halátek (Změna pro Opavu), jenž se bude starat o životní prostředí nebo kulturu, a Josef Stiborský (KDU-ČSL), kterému budou patřit rezorty sociálních věcí nebo dopravy. Pouze Halátek na pozici primátorova náměstka působil i v minulém volebním období.
 
Dalšími radními se stali za ANO Simona Horáková, Lukáš Kovařík, Adam Ludvík Kwiek, Libor Menšík a Milan Němec. Za Starosty je radním René Holuša a za ODS Marek Veselý.
 
Vítězné hnutí ANO získalo ve volbách 11 mandátů. Druhá ČSSD má šest křesel. Po čtyřech zastupitelích mají KSČM a Změna pro Opavu, po třech SNK Starostové a občané Opavy, ODS, KDU-ČSL a Zelená pro Opavu, dvě křesla patří sdružení Opavané - Nezávislí, Občané, Piráti.
 
V minulém období vedla Opavu koalice složená z ČSSD a SOS pro Opavu. SOS ve volbách letos nekandidovalo, stejně tak dosavadní primátor Zdeněk Jirásek, který byl zvolený za ČSSD. Jeho tři náměstci letos kandidovali každý za jiný subjekt, přičemž funkci znovu získal jen Halátek. Pavla Brady se stala zastupitelkou za Zelenou pro Opavu, Dalibor Žídek se se sdružením Energie pro Opavu do zastupitelstva vůbec nedostal.
 
Čtyřiatřicetiletý Martin Víteček má bakalářský titul z Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Opavě. Dosud byl ředitelem společnosti zabývající se mediální komunikací a budováním značek. Dříve žil řadu let v Nizozemsku, kde pracoval jako manažer ve společnosti zabývající se zahradní architekturou.
 
zdroj: ČTK