Silný vítr lámal stromy v Moravskoslezském kraji

Silný nárazový vítr, který v úterý zasáhl Moravskoslezský kraj, lámal stromy a poškozoval střechy. Profesionální i dobrovolní hasiči z celého regionu až do dnešních 13:00 vyjížděli k více než 110 událostem, které souvisely s počasím. V převážné většině odstraňovali stromy spadlé na silnice, řekl ČTK mluvčí hasičů Marek Gašparín. Bez proudu je v regionu zhruba 1500 domácností. 

"V průběhu úterý byla nejvíce postižena oblast Ostravska a Opavska. Navečer a v noci z úterý na středu vítr nejvíce trápil kromě Ostravska i oblast Beskyd, to znamená okresy Frýdek-Místek a Nový Jičín. Nejvíce postiženým územím je aktuálně střed a východ území Moravskoslezského kraje," uvedl Gašparín. 
    
Například ve Frenštátu pod Radhoštěm na Novojičínsku hasiči více než šest hodin odstraňovali vzrostlou lípu spadlou na rodinný dům. V Novém Jičíně silný vítr nalomil 25 metrů vysoký smrk, který ohrožoval přilehlý rodinný dům a výrobní halu. Hasiči museli evakuovat 17 lidí z blízkých objektů a pak smrk postupně uřezat. 
    
"Hasiči řešili i události, kdy stromy spadly na dráty elektrického vedení nebo se opřely o budovy, a události, kdy silný vítr poškodil nebo uvolnil krytinu na střechách domů," uvedl už ráno Gašparín. Podle něj při těchto událostech nebyl nikdo usmrcen ani zraněn. 
    
Podle Martina Sobotky ze společnosti ČEZ je v regionu bez proudu asi 1500 domácností, ráno jich bylo kolem 4000. Energetici poruchy průběžně odstraňují, zároveň jim ale přibývají další. 
    
Podle meteorologů nejsilněji foukalo na Frýdecko-Místecku. "Během noci tam foukalo v nárazech až okolo 80 kilometrů za hodinu," uvedl Zbyněk Návrat z Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Vítr tak v nárazech dosahoval až rychlosti vichřice. "Po celý den ještě musíme počítat s tím, že ten vítr v regionu bude čerstvý," uvedl Návrat. Vítr by měl začít částečně slábnout dnes večer. 
 
zdroj: ČTK