Soud podmínečně propustil ženu odsouzenou v kauze Kuřim

Soud v Opavě rozhodl o podmíněném propuštění ženy, která byla odsouzena v kauze Kuřim za týrání svých synovců. Soud jí uložil deset let vězení, což byl nejpřísnější trest v případu. Vězení, kde byla sedm let a dva měsíce, opustila dopoledne. ČTK to řekla mluvčí opavské věznice Barbora Šumberová.

Rozhodnutí je pravomocné. "Ženu jsme propustili na základě rozhodnutí soudu," uvedla mluvčí. Loni v říjnu věznici opustila matka týraných chlapců. Z devítiletého trestu si odpykala více než šest let.
 
Kromě matky a tety dětí sestry byla v roce 2008 odsouzena za jejich brutální týrání i Barbora Škrlová, která žila s chlapci a jejich matkou a vydávala se za dívku Aničku. Po odhalení případu uprchla do Norska, kde se vydávala za chlapce Adama. Podle některých úvah byla ikonou sekty, kterou si založil její otec Josef Škrla.
 
Škrlovou soud předloni v únoru podmínečně propustil, zkušební dobu jí stanovil na sedm let. V kuřimské kauze dostali tresty i další lidé: sedm let vězení Hana Bašová a Jan Škrla a pět let Jan Turek. Josefa Škrlu se vypátrat nepodařilo.
 
Skupina šesti lidí týrala chlapce od léta 2006 do května 2007 v Brně, Kuřimi a na chatě ve Veverské Bítýšce. Zavírali děti do klecí, bili je, řezali, topili a pálili cigaretovými nedopalky. Cílem bylo vytvořit z hochů lidi se zlomenou vůlí, připravené na slovo poslechnout jakékoli rozkazy. Motivy týrání se ale nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Podle znalců budou mít chlapci psychické potíže celý život.
 
Děti, kterým je nyní 14 a 16 let, svěřil soud loni v dubnu do pěstounské péče jejich babičky a dědečka, rodičů jejich matky, u nichž dosud žili. Než se k nim dostali, byli v péči svého otce. Předtím, po odhalení týrání v květnu 2007, žili v azylovém zařízení pro děti.
 
zdroj: ČTK