SVÍTÍME SI SPRÁVNĚ? – 2. ČÁST – JAK NAKUPUJEME

Světelných zdrojů, kterými si můžeme svítit na jakoukoliv práci a použít v různém prostoru je mnoho. Síla a barva světla, velikost patice, příkon, světelný tok … to vše jsou některé údaje z mnoha dalších, které je vhodné znát, při nákupu zohledňovat a kterými se produkty liší. Nyní přinášíme rady, jak se orientovat při nákupu žárovky.

Stále více se prosazuje osvětlení pomocí LED zdroje. LED je zkratka pro light emiting diode neboli elektroluminiscenční diody. Při jejich výběru musíme volit skutečně správnou barvu světla. Stowattovou žárovku nahradíme nejmodernější LED žárovkou. Barevnost jejího světla poznáme podle označení na balení – teple bílá pro většinu činností (podobná klasické žárovce) se označuje warm white (2500-3000 K); cold white (4000 K) zase poslouží třeba pro přesnou ruční práci.

Platí to, že čím méně Kelvinů, tím je světlo teplejší a více do žluta. Na obalu světelného zdroje bychom měli mít několik údajů, jež dobře poslouží pro orientaci. Je tu typ a velikost patice (např. E 27), dále napětí (zkratka V), pro které je určena, a pak příkon (W) a světelný tok (lm), tedy množství vyzařovaného světla. Najdeme tu teplotu chromatičnosti (K) a spolu s ním index barevného podání (značení Ra v rozmezí od 0 do 100), který nám řekne, jak věrohodně jsou reálné brvy pod tímto světelným zdrojem rozpoznatelné.

Nezapomeňte – o svítidla pečujte, zaprášené nás okrádají jak o světlo, tak vlastně i o peníze. A kde vše seženeme? V portfoliu značky RETLUX si vyberete světelný zdroj přesně podle vašich požadavků.