V domě, který soud odebral dceři Hadamczika, budou potraviny

V domě v centru Opavy, který radnice před lety nezákonně prodala dceři hokejového trenéra a podnikatele Aloise Hadamczika Nikol Čížkové a soud jí ho později odebral a vrátil městu, vznikne prodejna regionálních potravin. Novinářům to dnes řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek. Magistrát nyní hledá vhodného zájemce, který by si prostory pronajal. Na Opavsku je Hadamczik jedním z nejvlivnějších lidí a vlastní nemovitosti a pozemky za desítky milionů korun.  

"V nejvyšším patře by měly vzniknout kancelářské prostory. V mezipatře chceme vybudovat výstavní prostory pro výrobce regionálních potravin z Opavska. V přízemí by pak měla být prodejna," řekl náměstek. Dodal, že radnice takto chce nepřímo podporovat místní chovatele, pěstitele a výrobce. Zájem zatím projevili tři podnikatelé, další zájemci se mohou přihlásit.
 
Dům číslo 62 před lety prodalo předchozí vedení města společně se sousední nemovitostí s číslem 63. Soudní spor vyvolali nájemníci domu. Nelíbilo se jim, že jim město neumožnilo budovy odkoupit, i když dorovnali cenu, kterou nabízela opavská podnikatelka. Do té doby to totiž byla běžná praxe. Na nabídku nájemníků město nepřistoupilo a za 14 milionů korun dva domy prodalo Čížkové. Transakce se pak dostala k soudu.
 
Po třech letech jednání Nejvyšší soud na konci roku 2011 rozhodl, že tehdejší vedení města pochybilo, když domy neprodalo zájemcům z řad nájemníků. "Nejvyšší soud ČR odmítl dovolání všech účastníků soudního sporu. Potvrdil tím rozsudek Okresního soudu v Opavě. Soudy všech instancí se tak shodly na tom, že město Opava při prodeji těchto domů pochybilo a prodej byl neplatný. Domy tedy nadále patří do majetku města," řekla už dříve mluvčí radnice Lada Dobrovolná.
 
zdroj: ČTK