V Krnově zemřela nejstarší obyvatelka ČR, 109letá E. Čarasová

V krnovské nemocnici dnes ráno zemřela nejstarší obyvatelka České republiky, 109letá Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Osoblažsku. Podlehla zápalu plic. Uvedl to server iDnes.cz s odvoláním na portál Studio STA, který se zaměřuje na zpravodajství z Moravskoslezského kraje. Informaci následně ČTK potvrdila mluvčí nemocnice Eva Kijonková. 

"Maminka nemohla dýchat a měla vysoký tlak, tak jsem jí zavolala pohotovost a odvezli ji do nemocnice ve středu 20. listopadu. Ve čtvrtek jsme ji navštívili, byla už slabá a dnes ráno zemřela," cituje web dceru nejstarší obyvatelky Česka Polyxenii Čandasovou. 
    
Podle Kijonkové byla Čarasová hospitalizovaná na interním oddělení krnovské nemocnice. 
    
Narodila se 15. února 1904 v Řecku. Z něj s rodinou utekla před občanskou válkou. Do tehdejšího Československa se dostala v roce 1949 a v Dívčím Hradu žila od roku 1950. Češtinu se nikdy pořádně nenaučila, sice česky rozuměla, ale mluvila jen řecky. Podle jejích příbuzných je to zřejmě tím, že žila jen pro rodinu a v té se mluvilo řecky. 
    
Manžel dnes zesnulé Čarasové se v Řecku živil pastevectvím, rodina žila v horách, chovala ovce a kozy. I v Dívčím Hradu pak pracovala Čarasová v zemědělství. Její recept na dlouhověkost? Nikdy žádný alkohol, cigarety a káva jen výjimečně. Naopak hodně sýrů, mléka a když maso, tak z domácího chovu. Nejstarší obyvatelka ČR měla pět dětí a vnuků, pravnuků i prapravnuků už přes 20. Žijí po celém Česku a část rodiny v Řecku. 
    
Když měla narozeniny nebo se chystala k volbám, média na ni jako na nejstarší obyvatelku zaměřila svou pozornost. Zúčastnila se i říjnových voleb do Sněmovny. Volební urnu k ní do domku v Dívčích Hradech přinesli volební komisaři. "Babička vždy volí stejně. I když zbytek rodiny říká, že budeme volit někoho jiného, ona vždy trvá na svém," uvedla před měsícem Čandasová, která o svou matku pečovala. Řekla, že paní Čarasová přesto, že nemluví česky, sleduje politickou situaci. "Pravidelně se dívá na zprávy a pak se ptá, kdo co říkal," dodala. 
    
Česká správa sociálního zabezpečení v červnu uvedla, že v Česku žije 850 stoletých a starších, mezi nimi 712 žen. Například Na Vysočině je nestarší Marie Cahová, která letos v srpnu oslavila 107. narozeniny. Server Ahaonline v říjnu informoval o tom, jak 108letá Vlastimila Češková volila v Jarcové na Vsetínsku.
 
zdroj: ČTK