V zemi přibude policistů, 200 jich půjde na sever Moravy

Policii by podle ministra vnitra v demisi Martina Peciny mělo v příštím roce posílit 1000 lidí. Pětina nových policistů by měla sloužit v Moravskoslezském kraji. Nejvíce by jich mělo přijít do Ostravy, která se poslední dobou potýká se zhoršující se bezpečnostní situací. Celkový počet policistů v zemi by tak měl stoupnout na 40.000, řekl novinářům v Ostravě Pecina. V krajském městě by mělo přibýt i asistentů prevence kriminality. 

"Policie do konce letošního roku je schopna nabírat pouze to, co bylo rozpočtováno předchozí vládou. My se bavíme o rozpočtu na příští rok. To znamená, že letos začnou výběrová řízení, ale až po schválení rozpočtu Parlamentem bude policejní prezident oprávněn ty lidi nabírat," uvedl Pecina, jenž v Moravskoslezském kraji kandiduje za SPOZ - zemanovce do Sněmovny. Dodal, že výběrová řízení by mohla být dokončena v březnu příštího roku, policisté musejí také projít výcvikem. 
    
Podle krajského policejního ředitele Tomáše Kužela budou noví policisté mířit nejen do Ostravy, ale například i do Havířova či Karviné. "Vnímáme některé situace, které se teď dějí v Moravskoslezském kraji jako zvýšené bezpečnostní riziko. Vidíme to sami na různých demonstracích, ale hlavně po nich. Jsou to různé spontánní projevy násilí, narušování veřejného pořádku, útoky na policii či minority," podotkl Kužel. 
    
Kromě policistů by se v Ostravě měl navýšit i počet asistentů prevence kriminality. "Udělali jsme důkladnou revizi toho, kolik je asistentů prevence kriminality, tedy příslušníků většinou romské menšiny, kteří se podílejí na zklidňování situace a jsou placeni z rozpočtu ministerstva vnitra, případně evropských fondů. V Ostravě jsou pouze tři, takže tu situaci začneme velmi rychle rovnat," uvedl Pecina. 
    
Dodal, že už je připraveno výběrové řízení na deset nových asistentů prevence kriminality, kteří by měli fungovat v Ostravě. "Dnes dostanu nějaký seznam přímo od místních představitelů romské menšiny, kteří nějaké svoje lidi navrhují. Samozřejmě bude záležet na normálně standardním procesu na ministerstvu, zda tito lidé vyhoví," podotkl Pecina. Dodal, že bude snahou počet asistentů prevence kriminality zvyšovat i do budoucna. Podle Peciny by jich mělo být v krajském městě alespoň 20 až 30. 
    
"Situace třeba v Českých Budějovicích nebo Duchcově, kde je 200 až 300 Romů, a situace v Ostravě, kde je těch Romů 30.000, je nesrovnatelná a těch lidí je tady potřeba více," řekl Pecina. 
    
Podle něj by asistenti měli chodit společně s městskými strážníky. Pecina uvedl, že pokud by se ministerstvo na tomto modelu nedohodlo s městem, spolupracovali by se státní policií. Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) ale už před časem uvedl, že město má zájem, aby v ulicích bylo více těchto asistentů a naopak chce s ministerstvem dohodnout, aby do Ostravy přišli co nejdříve. Pecina řekl, že asistenti začnou ve městě působit ještě do konce letošního roku. 
    
Podle ministra by asistenti prevence kriminality měli působit například i v ubytovnách, kterých v Ostravě přibývá. Mnohé z nich jsou problematické a lidé si na ně často stěžují. 
    
Pecina přislíbil, že se navýší i počet hasičů, kterých by v celé zemi mělo přibýt 200. 
 
zdroj: ČTK