Voda z lesů a polí ohrožuje domy v Žimrovicích na Opavsku

Voda stékající z lesů a polí ohrožuje domy v Žimrovicích na Opavsku. Hladina řeky Moravice, která tamní městskou částí Hradce nad Moravicí protéká, stoupla na první stupeň povodňové aktivity. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Podle pracovníků Povodí Odry se situace ještě může mírně zhoršit a hrozí i druhý stupeň povodňové aktivity.

Na místě od dnešního rána zasahovaly čtyři jednotky hasičů. "Voda zatopila zahrady. Zemní voda se dostala do sklepů několika obytných domů a domků," uvedl mluvčí hasičů, kteří na místě využili 800 pytlů s pískem. Rozmístili je tak, aby pytle odklonily nebezpečné proudy vody od obytných domů.
 
"Využili jsme i několik velkých gumopryžových vaků napuštěných vodou a několik čerpadel," řekl Kůdela. Dodal, že voda do obce přitekla bezejmenným potokem a hlavně z okolních lesů a polí.
 
Vodohospodáři dnes vyhlásili první stupeň povodňové aktivity na sedmi místech Moravskoslezského kraje. Příčinou vyšších hladin jsou vytrvalé srážky. Stav bělosti platí na řece Osoblaze v Osoblaze, Moravici v Brance u Opavy či na Opavě v Děhylově. Toto opatření platí i pro potoky Bílovka v Bílovci a Sedlnice v Sedlnicích. Stoupla i hladina Petrůvky v Petrovicích u Karviné a Baštice v Bašce.
 
Mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček ČTK řekl, že v noci na dnešek a dnešního dne spadlo například v Beskydech až 70 milimetrů vody. Nasáklá půda už vodu nevsákla, a proto vznikly problémy. Mohou se ještě mírně zhoršit, i když déšť má v regionu ustávat a večer ustat úplně. "Podle našich výpočtů by mohl být v Kravařích a v Petrovicích vyhlášený až druhý stupeň. Voda by tam mohla ohrozit zástavbu," řekl. Hladiny podle něj budou kulminovat v noci na dnešek.
 
zdroj: ČTK