Zámecké parky na Opavsku čeká obnova za miliony korun

Zámecké parky v Raduni a Hradci nad Moravicí na Opavsku čekají velké úpravy za miliony korun. K zemi půjdou stovky sešlých stromů, stovky nových zahradníci vysadí. Důvodem úprav bude zkrášlení parků i zajištění bezpečnosti návštěvníků. ČTK to řekli kasteláni zámků. 

S úpravami se začne už v dubnu, hlavní se ale budou dělat na podzim a v zimě, v období vegetačního klidu. Obnova parků by měla končit v roce 2016. 
    
V Hradci nad Moravicí se první část obnovy bude týkat horní části zámeckého parku. Půjde například o staré stromy rostoucí v prudkých svazích nad řekou. "Některé stromy jsou v nebezpečném stavu. Revitalizace už byla nutná," řekl hradecký kastelán Radomír Přibyla. Kácení nebo ošetření čeká zhruba 170 stromů, vysázeno jich bude na 400. Také se budou zakládat nové trávníky. Úpravy budou trvat rok a půl a přijdou přibližně na tři miliony korun. 
    
Kastelánka Eva Kolářová řekla, že zámecký park v Raduni už je na hranici dožití a jeho podoba je zcela jiná, než byl původní kompoziční rozvrh. Je to důsledek toho, že se údržba parku léta zanedbávala. Na hlavních travnatých plochách se v minulosti například pěstovaly brambory nebo obilí, pak byly osety lučními směskami a park zaplavily náletové stromy a křoviny. 
    
Úpravy, které budou trvat dva roky, mají obnovit původní strukturu parku a vrátit mu podobu z doby kolem poloviny 19. století. "Tou revitalizací projde v zámeckém parku všechno od dřevin, travnatých povrchů, zahrad, všech těch relaxačních zákoutí, různých pohledových os, prostě měl by to být nový zámek," řekla kastelánka, podle které patří raduňský park k nejvýznamnějším zámeckým parkům v Česku. 
    
V Raduni plánují vykácet přibližně 300 stromů, ošetřovat se bude téměř 400 a nově vysazovat zhruba 5000 stromů a keřů. "Ten počet je na první pohled velmi vysoký, ale zámecký park byl třeba celý olemován, travnaté plochy a pěšiny, všechny vnitřní komunikace, takovým křovinným patrem. To my chceme všechno obnovit, takže i ta výsadba okrasných keřů a všeho toho doprovodného sortimentu početně narůstá," řekla Kolářová. 
    
Obnova parku má být hotova do konce roku 2016 a na jaře 2017 by už měl zámek vítat návštěvníky v plné kráse. Náklady na revitalizaci parku se odhadují na devět milionů korun. Výběrové řízení ale ještě neskončilo a výsledná cena může být podstatně nižší. 
    
Raduň plánuje také revitalizaci rybníka u zámku. "Rybník je v havarijním stavu. Hledáme dotační titul, který bychom mohli využít," řekla Kolářová. Náklady na obnovu rybníka by měly činit přibližně 4,8 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK