Žena pobodala ve Žďáru studenty, jeden zemřel, tři ranění

Do jedné ze středních škol v Žďáru na Sázavou vtrhla šestadvacetiletá žena z Ostravska a pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, další dvě studentky jsou zraněné, pobodaný je i zasahující policista, řekla ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým taserem. Důvěryhodný policejní zdroj ČTK potvrdil, že tatáž žena útočila už před dvěma lety ve škole v Havířově.

Tehdy čtyřiadvacetiletá žena před soudem neskončila. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. Žena do letošního února pobývala v opavské psychiatrické léčebně. "Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," řekl ČTK mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.
 
Krajský policejní ředitel Radek Malíř se k souvislosti dnešního případu s útokem, který se stal dvěma lety v havířovské škole, nevyjádřil. "My samozřejmě zkoumáme trestní minulost zadržené a uvidíme, jakým způsobem se to dále promítne do vyšetřování," uvedl. Útočnice neměla podle policie na školu ve Žďáru žádnou vazbu. Náhodně si prý vybrala i své oběti.
 
Podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla byli do nemocnice převezeni čtyři lidé - policista a tři sedmnáctileté studentky. "Jedna z nich s vážným bodným zraněním byla operována, je na jednotce intenzivní péče, její stav je stabilizovaný. Další dvě studentky jsou hospitalizované na dětském oddělení. Jedna utrpěla psychický šok, druhá má drobné řezné zranění na ruce," řekl ČTK Kratochvíl. Policista s řezným poraněním na hlavě, který podle informací ČTK zasahoval u případu jako vyjednavač, je na chirurgii.
 
Incident se stal kolem 07:30 na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev. "Žena se dostala do školy a napadla studentku. Studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Podle ní bude podán návrh na vzetí ženy do vazby.
 
Mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma ČTK odpoledne řekl, že zatím nebyl návrh na vazbu podán. "Zatím je předběžné spekulovat, zda o vazbě bude rozhodovat okresní soud v Jihlavě nebo Žďáru nad Sázavou, záleží na právní kvalifikaci," řekl Olma. Podle policejní mluvčí Jany Kroutilové policie nejdřív musí shromáždit důkazy a zadrženou vyslechnout. "Vazba může být navržena až na základě obvinění," dodala mluvčí.
 
Situaci ve škole od rána sledovali pracovníci České školní inspekce. Zatím prověřují dokumentaci týkající se nastavení bezpečnostních pravidel. "Na jejich vlastní zajištění se budeme moci podívat, až nás tam pustí policie," řekl Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora. Škola musí ze zákona zajistit ochranu dětí. "Na druhou stranu neexistuje žádný direktivní pokyn, že škola má být uzamčena," upozornil.
 
V Havířově se podobný případ, i když ne s tak tragickými následky, stal v květnu 2012. Čtyřiadvacetiletá žena přišla do školy s několika zbraněmi. Nožem v jídelně napadla vychovatelku, která se snažila bránit sedmiletou školačku. Ženu pobodala a s dívkou se zavřela ve vedlejší místnosti. Při vyjednávání se policii podařilo dítě osvobodit a ženu zadržet.
 
Mladá žena před soudem nestanula. Trestní stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. "Krajský soud nařídil psychiatrickou léčbu ústavní formou," řekl dnes ČTK státní zástupce Vít Legerský, který případ tehdy dozoroval. Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně, odkud ji letos propustili.
 
zdroj: ČTK