DOVOLENÁ SE BLÍŽÍ: VÍTE, JAK NA CESTÁCH OCHRÁNIT SVŮJ MAJETEK?

Léto je za rohem a s ním i čas dovolených, odjezdů na chalupy a odletů do zahraničí. Při balení všech více i méně potřebných věcí bychom neměli zapomenout ani na ochranu samotných zavazadel. Ztracené, ukradené nebo „jen“ vykradené zavazadlo může dovolenou pořádně zkomplikovat.

Zámky a zámečky

Pokud se vydáváte na dovolenou letadlem, pak by vaše zavazadla měla být vybavena tzv. TSA zámkem. Ten umožní bezpečnostní kontrolu na letišti bez toho, aby došlo k poškození kufru. „TSA zámek je charakteristický červeným diamantem ve znaku. Lze na něm nastavit libovolnou číselnou kombinaci – letištní personál ho jednoduše otevře pomocí speciálního klíče. TSA zámek používá více než 600 letišť ve 25 zemích světa, a navíc zavazadlo nechrání jen na letišti, ale i při dalších cestách, “ doplňuje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.

Na příruční zavazadla se hodí mít po ruce malý visací zámeček, kterým jednoduše uzamknete zip a zabráníte tak případným pokusům o krádeže peněženek, fotoaparátů a jiných cenností. Můžete sáhnout i po visacím zámku s kódem. Hodit se vám bude při ubytování v hostelech nebo cestách do zemí, které nedisponují pokročilým zabezpečením a dveře se tu zavírají například jen na závoru s petlicí. Skladný visací zámek však oceníte i v hotelových resortech, když budete potřebovat uzamknout skříňku s věcmi např. u bazénu nebo v posilovně. Prostě všude tam, kde si nechcete půjčovat hotelový zámek, od kterého může mít klíč více lidí.

Dobře volte pojištění

Především při cestách do zahraničí nezapomínejte na cestovní pojištění. Důležité je seznámit se s jeho podmínkami, rozsahem krytí a také si ověřit, zda se vztahuje na zemi, do které míříte. K základu si můžete připojistit také pojištění rizikových sportů, storno zájezdu nebo třeba ztrátu či krádež zavazadel. Zde však pozor – pojišťovna uzná krádež jako pojistnou událost, pouze pokud dojde k překonání překážky. Proto se vyplatí mít zavazadla uzamčená, a to nejen během cesty, ale i na hotelu. Vyplatí se také pojištění odpovědnosti, které oceníte hlavně ve chvíli, když někomu způsobíte vy, nebo třeba vaše neposedná ratolest, škodu na majetku či zdraví. Může jít o nevinou srážku cyklistů při aktivní dovolené, rozbité okno při fotbale nebo třeba převrhnutý stojan s vázami v obchodě. Nehody se občas stávají a není nic jednoduššího než se na ně připojistit, hlavně pokud jedete do destinací, kde vás náhrada škody může vyjít na opravdu velké peníze.

Okradli mě, co teď

Jen za turistickou sezonu roku 2018 vydalo ministerstvo zahraničních věcí prostřednictvím svých zastupitelských úřadů téměř 1 400 náhradních cestovních dokladů. I vám se při nejlepší snaze může stát, že právě vás na dovolené nebo třeba ještě na letišti okradou či doklady ztratíte. V takovém případě je důležité nepanikařit. Ještě před odjezdem si zjistěte, jak postupovat při okradení v zemi, do které míříte – postupy se mohou výrazně lišit. Důležitá telefonní čísla i kontakty si dejte odděleně od dokladů a peněženky nebo je mějte na více místech. Budete tak vědět, na koho se obrátit a jak postupovat. Pokud dojde ke krádeži platební karty, ihned ji zablokujte, stejně jako SIM kartu kradeného telefonu. Náhradní cestovní doklad vám vystaví příslušný konzulát, krádež byste měli nahlásit i na místní policii – může se stát, že se vaše věci nebo jejich část najdou.

Stejně jako doklady, i klíče je dobré mít na více místech. Ideální je vytvořit si několik kopií, které budou mít u sebe na dovolené další členové rodiny nebo je dáte do různých zavazadel. Když jeden ztratíte či vám ho někdo ukradne, nebude dovolená hned zkažená.