Ochrnutým lidem pomáhají unikátní pomůcky vyrobené v Ostravě

Už několika desítkám handicapovaných lidí v České republice pomohly inteligentní kompenzační pomůcky Mouth Mouse, které vyrábí Petr Uličný z Ostravy. Dotekem hlavou, jazykem nebo jinou částí těla mohou například ochrnutí lidé ovládat počítač, televizi i domácí spotřebiče. V Ústavu sociální péče v Hrabyni na Opavsku dnes Uličný předvedl novinářům ústní myš, kterou ovládá počítač a další přístroje jeden z jeho klientů David Kozelský.

Tomu je 42 let a už 21 let je po úrazu ochrnutý. Hýbat může jen hlavou, krkem a částečně rameny. Počítač je jeho velký koníček, absolvoval hodně počítačových kurzů a dost se toho naučil jako samouk z knih. U počítače tráví běžně osm hodin denně. Hraje hry, sleduje filmy, hudbu, ale i pracuje, například vytváří stránky.
 
"Nejprve jsem počítač ovládal tak, že jsem měl tyčku uzpůsobenou do pusy. Tou jsem ťukal do klávesnice," popsal Kozelský. Tyčka mu původně měla sloužit k otáčení stránek knihy, přišel ale na to, že se s ní dá ovládat i počítač. Pak používal hlasové ovládání. Myš, s níž pohybuje ústy, je ale podle něj nesrovnatelně lepší. "S tímhle jsem stejně rychlý jako zdravý člověk, který drží myš v ruce," řekl.
 
S Uličným se seznámil díky internetu. Tam se také dozvěděl o podobné rakouské myši, ta česká je ale podle něj lepší. "Rakouská je jiný typ, takzvaná foukací, to znamená, že se do toho fouká. Je čistě jen na počítač a je nesrovnatelně dražší. S touhle jde ovládat i televize, video, spotřebiče. Sedím, zároveň dělám na počítači, přepínám si na televizi programy, nahrávám filmy na video," řekl Kozelský.
 
Tato zařízení stojí od 5000 do 80.000 korun. Ústní myš, kterou používá Kozelský, stála 65.500. Devadesát procent z její ceny uhradil sociální příspěvek na kompenzační pomůcky.
 
"Tato myš zahrnuje všechny technické možnosti dnešní doby, veškeré dostupné technologie shrnuté do jedné krabičky. Když tu krabičku přinesete do domácnosti, musí se umět přizpůsobit ostatním technologiím," řekl Uličný.
 
Je podle něj důležité, že pomůcky vznikají podle konkrétních požadavků jejich uživatelů. S každým dalším uživatelem se zařízení rozšiřuje a zlepšuje, každý další klient dostává vylepšenou verzi. "Dneska přidáváme na Davidův požadavek další přizpůsobení herního režimu, aby se dalo hrát ještě více her. Dotykem hlavy ovládá světla nebo DVD, to bude fungovat na dotek ještě citlivěji než dosud," řekl Uličný.
 
S podobnými technologiemi začínal, aby pomohl kamarádovi, který postupně ztrácel možnost se hýbat. Kutilsky mu vymyslel jednoduché způsoby, jak si třeba rozsvítit světlo. Přes studium robotiky se pak postupně dostal až k výrobě pomůcek na profesionální úrovni.
 
V Česku je jediný, kdo podobné věci dělá, ale jeho pomůcky jsou jedinečné i ve světě. Díky agentuře CzechInvest dostal před dvěma lety možnost navázat kontakty s potenciálními investory v Americe. "Potkal jsem lidi, které tento projekt zajímá. Jsme ve fázi domluv. Je šance, že se tyto věci dostanou více do světa," řekl Uličný. Podobné inovativní projekty podporuje prostřednictvím Agentury pro regionální rozvoj i Moravskoslezský kraj.
 
zdroj: ČTK