Opava pátrá po totožnosti muže z nalezeného obrazu

Opavský magistrát se snaží zjistit, kdo byl muž namalovaný na nedávno nalezeném obrazu. Našel se před několika týdny ve sbírkovém fondu města. V něm je několik desítek uměleckých děl. O tomto obraze významného místního malíře Valentina Držkovice ale dlouho nikdo nevěděl. Pracovníci magistrátu netuší, kdo je na obraze ani jak se do sbírky města dílo dostalo. Pomoci by jim měla veřejnost. ČTK to dnes řekl tajemník magistrátu Tomáš Elis.

"Obraz našel před časem dnes už náš bývalý kolega. Když jsme se s ním loučili, obraz mi na rozloučenou ukázal. Nyní jsme zvědaví, kdo na něm je. Předpokládáme, že by to mohla být významná osobnost z historie Opavy či celého regionu," uvedl Elis. Zatím ani netuší, kdo obraz městu věnoval.
 
Jediné, co nyní o díle ví, že bylo namalováno v roce 1948 a pochází z dílny Valentina Držkovice, který patřil k nejvýznamnějším uměleckým osobnostem první poloviny 20. století na Ostravsku. Narodil se v roce 1888 v obci Velká Polom na Opavsku a v roce 1969 zemřel v Opavě. Často se ve své tvorbě věnoval portrétní malbě. Důraz kladl na psychologii postav. Modelem mu byli dělníci, tuláci, služky, ale také členové rodiny a přátelé. V roce 1929 namaloval obraz Haldy se silným sociálním akcentem, který byl příznivě přijat i pařížskou kritikou.
 
Podle Elise Opava vlastní desítky obrazů. Sbírka se vytváří několik desetiletí a díla většinou město dostalo darem od autorů či jiných institucí. Mnohé jsou velmi vzácné a cenné. "Ve sbírce máme například tisky Maxe Švabinského," uvedl Elis. Mezi nejcennější díla pak patří obraz akademického malíře a krajináře Bohumíra Dvorského, který má hodnotu kolem 300.000 korun.
 
Ještě o 200.000 korun dražší pak je podle Elise největší skvost ve sbírce města, který nyní zdobí primátorovu pracovnu. Jde o velkoplošné dílo Antonína Čermáka z 19. století. Na plátně zachytil okamžik z roku 1848, kdy Ferdinand Dobrotivý předává vládu mladému synovci Františku Josefovi.
 
"Obraz je cenný jednak v tom, že je na něm vyobrazena řada reálných osob. Navíc se předání vlády kvůli revolučním nepokojům neuskutečnilo ve Vídni, ale v Olomouci," uvedl Elis. Podle něj měl být obraz kdysi dávno odvezen do Německa a prodán v dražbě. Ještě předtím ale dílo městu jeho majitel nabídl. Radnice jej nechala zrestaurovat a vyvěsila jej.
 
Stejný osud může potkat i Držkovicovo dílo. Elis uvedl, že pokud se podaří k osobnosti na obraze najít bližší informace, bude vystaven v některé z budov patřící městu. Veřejnost pak bude mít šanci vidět i další obrazy města. Některé výstavy se chystají například k 790. výročí založení Opavy.
 
zdroj: ČTK