Opavské Slezské zemské muzeum ukáže nejvzácnější muzejní poklady

Opavské Slezské zemské muzeum bude od soboty vystavovat tři nejvzácnější muzejní poklady: hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonickou venuši a meteority z Opavy-Kylešovic. Putovní výstava Unikáty zemských muzeí poté zavítá také do Prahy a Brna. Lidé tak budou mít vůbec poprvé v historii příležitost prohlédnout si na jednom místě nejcennější muzejní exponáty v zemi, řekla dnes ČTK mluvčí Slezského zemského muzea Pavla Dluhoschová. 

Skvosty ze svých sbírek na výstavu propůjčily tři české největší a nejstarší muzejní instituce, kromě Slezského zemského muzea je to pražské Národní muzeum a brněnské Moravské zemské muzeum. 
    
"Hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic je jednou z ikon sbírek Národního muzea. Kamenná plastika, vytvořená před více než dvěma tisíci lety, opouští depozitář jen velmi zřídka při výjimečných příležitostech," řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Unikátní plastika ze středočeské opuky s typickým nákrčníkem patří ke stěžejním památkám keltské Evropy a svým provedením představuje nejdokonalejší dílo mezi obdobnými sochami vytvořenými mimo oblast antických civilizací. V roce 1995 byla na počest tohoto významného nálezu pojmenována i jedna z planetek sluneční soustavy jménem Mšecké Žehrovice. 
    
Také 11 centimetrů vysokou sošku nahé ženy, Věstonickou venuši, objevenou v roce 1925, která je podle odborníků stará až 29.000 let a je vůbec nejstarší uměleckou ukázkou pravěké keramiky na světě, zapůjčuje Moravské zemské muzeum jen výjimečně. "Loni byla v londýnském Britském muzeu na výstavě Umění doby ledové, před šesti lety byla vystavena ve Vídni," řekl generální ředitel Moravského zemského muzea Martin Reissner. 
    
Svým unikátem se pochlubí i Slezské zemské muzeum. Ukáže meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovicích, které je staré přibližně 18.000 let. Vesmírnými kameny tehdejší lovci obložili své ohniště a na počátku minulého století je náhodou objevili dělníci. "Žádné jiné pravěké sídliště na světě se podobným nálezem meteoritů pochlubit nemůže," řekla Dluhoschová. 
    
Výstava Unikáty zemských muzeí je součástí projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. Od července do září postupně navštíví Opavu, Prahu a Brno, tedy sídelní města tří nejstarších muzejních institucí, které postupně do roku 2018 oslaví svá významná jubilea. Jako první si 200 let právě letos připomíná nejstarší veřejné muzeum v Česku - Slezské zemské muzeum, které funguje od roku 1814. Jeho návštěvníci si výstavu mohou prohlédnout až do 27. července, a to v Historické výstavní budově, která se v roce 2012 po generální opravě znovu otevřela veřejnosti. 
 
zdroj: ČTK