Soud o stížnostech na vazbu v kauze Nagyové rozhodne do měsíce

Krajský soud v Ostravě rozhodne o stížnostech obviněných v kauze Nagyová na jejich vzetí do vazby do tří týdnů, nejpozději do měsíce. Ve vazebních věznicích v Ostravě, Brně a Olomouci je už sedm stíhaných. Kromě nejbližší spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové například tři bývalí poslanci za ODS či někdejší ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník.

Ostravský okresní soud uvalil na sedm lidí vazbu o víkendu. "Pět z nich si okamžitě podalo stížnost. Jeden obviněný si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Další se tohoto práva vzdal," vyjmenoval mluvčí okresního soudu Alexandr Dadam. Soud nyní musí podle něj počkat na uběhnutí lhůty. Další čas zaberou administrativní záležitosti. "Pak všechny stížnosti sesbíráme a předáme Krajskému soudu v Ostravě, který o nich rozhodne. Předpokládáme, že to bude do dvou až tří týdnů," řekl Dadam.
 
Lhůtu na rozmyšlenou si ponechal advokát Ivana Fuksy Tomáš Gřivna. "Stížnost proti zahájení trestního stíhání jsme podávali přímo do protokolu s tím, že ji odůvodníme ve lhůtě sedmi dnů, a pokud jde o stížnost proti rozhodnutí o vzetí do vazby, tam jsme si ponechali lhůtu a lze předpokládat, že bude podána," řekl ČTK právník. Práva na stížnost proti vazbě se vzdal podle médií pracovník vojenské tajné služby Jan Pohůnek. Jeho advokát Michal Hráský nechce případ vůbec komentovat.
 
Mluvčí krajského soudu Radana Jurčová ČTK řekla, že v případě těchto stížností neplatí pro soudy žádná lhůta, do které by musely o vazbách rozhodovat. "Snažíme se ale, aby to bylo v co nejkratší době. V tomto případě to určitě bude v řádu dnů od doručení stížností," uvedla.
 
Celkem tak soudy na rozhodnutí budou potřebovat tři až čtyři týdny. Během této doby budou obvinění drženi ve vazbě. Podrobí se stejnému režimu jako ostatní vazebně stíhaní lidé. Po celou tuto dobu se bez dozoru nesmějí s nikým stýkat. Výjimkou jsou jen setkání s právním zástupcem. "V tomto případě obvinění mají právo na soukromí," řekla ČTK mluvčí ostravské vazební věznice Marie Bílková.
 
V ostravské vazební věznici, kde jsou umístěné i ženy, je na 300 obviněných. Dalších 200 lidí je tam ve výkonu trestu. Podle právníka Eduarda Bruny je jeho klientka Nagyová ve vazbě právě v Ostravě. Obvinění se nesmějí potkávat s komplici. Při návštěvách jsou neustále pod dohledem dozorců. Dnes měli k snídani chleba s paštikou a čaj. Na oběd byly nudle s mákem a hrstková polévka. "Budíček je vždy v 05:54. Po něm mají obvinění čas na osobní hygienu a snídani. Veškerá jídla dostávají do cel. Během dopoledne mohou na vycházky, do knihovny či k lékaři," vyjmenovala Bílková možné aktivity. Vazebně stíhaní mají přístup k televizi. Večerka je ve 21:00.
 
Vazební věznice v Brně patří k největším zařízením svého druhu v zemi. Její součástí je jediná vězeňská nemocnice na Moravě s kapacitou 175 lůžek. V areálu věznice je také detenční zařízení pro nejnebezpečnější odsouzené a pachatele nejbrutálnějších zločinů, kteří jsou pro své okolí velmi nebezpeční. Věznice má celkovou kapacitu 575, do čehož se nezapočítává nemocnice. Asi polovina míst je určena pro vazebně stíhané a druhá pro odsouzené. Dočasně v ní byli umístěni podnikatelé Roman Vaškůj a Tomáš Pitr. Na proces v ní čekají Michal Kisiov a Tomáš Zavřel, obvinění z nedávné brutální vraždy dívky v Jihlavě.
 
Olomoucká vazební věznice sídlí nedaleko centra města. Ve věznici je nyní podle mluvčí věznice Markéty Zimové 227 lidí, ve vazbě i odsouzených. Nyní by měl být mezi nimi kromě aktérů vládní kauzy také čtyřiatřicetiletý Slovák Miroslav Maslák. Muž, který patří k nejsilnějším postavám podsvětí na Slovensku, u krajského zlínského soudu čelí podezření v kauze údajných vyděračů z ČR a ze Slovenska.
 
zdroj: ČTK