V pondělí 22.5. se v opavském divadle uskuteční Písňový recitál světoznámé pěvkyně ANDA LOUISE BOGZY

Na klavír doprovází Libuše Vondráčková.  

Program:
výběr písní Arnošta Rychlého na texty Petra Bezruče (Kalina, Kyjov, Souputnice, a další) skladby Manuela de Falla, Gabriela Faurého a Maurice Ravela.
 
Koncert se uskuteční v rámci výstavy o životě a díle profesora Rychlého, jejíž vernisáž se uskutečnila 7. dubna v Obecním domě.
 
Vstupenky již v prodeji!
Ceny: 170 / 130 / 90 Kč
50% sleva pro seniory a abonenty SDO
 
ANDA-LOUISE BOGZA je světoznámá operní pěvkyně, která vystupuje na mnoha světových operních a koncertních scénách.

Narodila se v učitelské rodině v rumunském horském městě Piatra-Neamt uprostřed východních Karpat. Její matka vystudovala kromě filologie i herectví, ale pod vlivem svého manžela se – stejně jako on – věnovala pedagogice. Rodiče vedli dceru k hudbě, od šesti let hrála na klavír a učitelka klavíru byla také první osobou, která upozornila na její krásný hlas. Hudební vzdělání získávala nejprve v Bukurešti na konzervatoři a Hudební akademii Georga Eneska. Po svatbě s českým inženýrem Lubošem Nedbalem pokračovala Anda-Louise ve studiu na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze, kde studovala zpěv a hru na cembalo. Ve zpěvu se dále zdokonalovala studiem ve Výmaru a Vídni. Po ukončení AMU přijala angažmá v Národním divadle v Praze a ve Státní opeře Praha, kde působí dosud.

Na podzim roku 2001 získala české občanství a od té doby žije v Praze, kterou pokládá za svůj druhý domov.

Na svém repertoáru má přední role lyrického i dramatického oboru, mezi které patří například Verdiho Aida, kterou zpívala ve Vídeňské a Berlínské Státní opeře či v Německé opeře Berlín. Opavským divákům se nedávno představila jako Pucciniho Tosca. Tu zpívala také v Bavorské státní opeře v Mnichově, v drážďanské Semperoper, ve Florencii na festivalu Maggio Musicale Fiorentino (dirigent Zubin Mehta), v Teatro dell´ Opera v Římě a v mnoha dalších. Za zmínku stojí také Leonora v Trubadúrovi, kterou zpívala v Arena di Verona (režie Franco Zeffirelli), v hamburské Státní opeře, Královské opeře v Kodani nebo Státní opeře v Budapešti. V operním repertoáru má také Donnu Annu (Don Giovanni), Verdiho Desdemonu (Otello) či Pucciniho Minnie (La Fanciulla del West), za kterou obdržela v roce 2007 Cenu Thálie.
 
Ve Slezském divadle Opava jste ji mohli vidět v roli Tosky  či při Benefičním koncertu festivalu DiFeO.
 
ARNOŠT RYCHLÝ byl sbormistrem Slezského divadla, vychovával regionální sbormistry malých těles, skládal scénickou hudbu a jeho díla měly ve svých repertoárech pěvecké celebrity jako Ivo Žídek, Beno Blachut nebo Eduard Haken. Zachránil též sbírku starých hudebních nástrojů na hradeckém zámku a po válce i hodně nástrojů pro opavské divadlo.

Mezi přáteli měl i umělecké celebrity

Udržoval kontakty s řadou známých umělců – s výtvarníky Janem Zrzavým, Cyrilem Boudou a Karlem Svolinským, se spisovateli Franem Smějou, Vilémem Závadou a Petrem Bezručem. Přátelil se též s opavským hercem a fotografem Emanuelem Křenkem.

http://www.divadlo-opava.cz