Ve Štramberku byly na protest proti parkování zavřeny obchody

Na protest proti parkovacímu systému, který prý odrazuje turisty, dnes podnikatelé ve Štramberku na Novojičínsku na dopoledne zavřeli přes 20 provozoven. Zavřeno měl pivovar, hotely, prodejny proslulých pochoutek, štramberských uší, i hrad Trúba. Pokud se situace s parkováním nezmění, jsou podnikatelé připraveni v protestech pokračovat.

Vzhledem k nepříznivému počasí do Štramberka dorazilo málo turistů, některé ale protest rozladil. "Těšili jsme se, že vylezeme na Trúbu, po dlouhé době jsme se odhodlali, a prostě to nevyšlo. Jsem hodně naštvaná," řekla Libuše Cieslarová. Na poledne, kdy se otevíralo, čekat nehodlala. "Do Štramberku se vrátíme možná za pět šest let, dřív ne," řekla.
 
Městu za poslední rok výrazně ubylo návštěvníků. Podle místních podnikatelů za to může hlavně nový parkovací systém. Funguje od loňského 1. června a radnice jím chce vyřešit problémy s dopravou v centru turisty hojně navštěvovaného městečka. Na náměstí nyní mohou parkovat jen místní obyvatelé a podnikatelé, kteří mají vyhrazená místa například i pro ubytované hosty. Turistům jsou určena odstavná parkoviště.
 
"Situace se vyostřuje především proto, že jako podnikatelé, kteří tady máme provozy, platíme nemalé peníze za parkování ve městě, a není dovoleno našim klientům tento parkovací systém uplatnit," řekl místní podnikatel Pavel Šmíra.
 
Hodně lidí podle něj odradí pracovník radnice, který před náměstím řidiče zastavuje a odkazuje je na odstavná parkoviště. "Je to tristní. Člověk, který přijede, je oslovován regulovčíkem, kam jede, proč jede, jestli má kartu. Myslím, že to není zrovna vhodné, aby lidi dneska byli takto lustrováni," řekl podnikatel.
 
Štramberský starosta Jan Socha řekl, že strážník zastavuje řidiče v jejich zájmu. "Šetříme turistovi kapsu tím, že mu řekneme: nejezděte tam, není tam pro vás parkovací místo, radši si dojděte pět minut pěšky," řekl.
 
Kdo přesto na náměstí zaparkuje, může dostat pokutu až 2000 korun. Šmíra řekl, že takové případy a návštěvníky zaznamenali. Podnikatelé se rozhodli, že budou hostům pokuty proplácet. "Myslím, že minulý systém fungoval v nějaké pohodě. Dneska to Štramberku nepřispívá," řekl Šmíra.
 
Regulace dopravy se podle starosty ve Štramberku řešila 20 let. Nový systém vymyslela projekční firma. Po připomínkách radnice například snížila cenu za parkování z 80 na 50 korun. Parkoviště jsou v docházkové vzdálenosti pět až deset minut od centra města.
 
Turisté, kteří dnes do města zavítali, mínili, že by tato vzdálenost neměla návštěvníky odradit. "Včera (v páetk) jsme byli na Radhošti, tam jsou parkoviště iks kilometrů dole a na tu vyhlídku si člověk taky dojde pěšky. Když chce člověk něco vidět, tak z toho odstavného parkoviště dojde," řekli Jana a Jiří Menouškovi z Bystřice nad Pernštejnem.
 
Podle starosty Sochy není parkovací systém jediným důvodem nízké návštěvnosti. "Je to i nálada ve společnosti, lidé mají hlouběji do kapsy. Hodně se podepisuje i (nepříznivé) počasí," řekl.
 
Správce Trúby Tomáš Harabiš řekl, že může srovnávat situaci za posledních pět let a parkovacímu systému vinu za nízkou návštěvnost dává. "Je to výsledek synergického efektu řady drobných nevlídných opatření. Ono to začíná od cen parkování. Sice město avizuje, že se zlevnilo z 80 korun na 50, ale na periferiích města je to přece jenom hodně," míní Harabiš.
 
Starosta je prý připraven sednout s podnikateli k jednacímu stolu. "Ale musíme vědět, o čem jednat. Zatím jsme za dva roky od nich žádný návrh nedostali," řekl. Do minulého "neregulovaného chaosu" se vracet nechce.
 
"Když město chce řešit situaci v centru, tak ať uvolní parkování na periferiích, ať ho opravdu zlevní i v kontextu složitější ekonomické situace," řekl Harabiš. Šmíra řekl, že by město mělo vrátit zpět dřívější stav a přiznat, že udělalo chybu.
 
zdroj: ČTK